У місії ООН звинувачують “обидві сторони конфлікту” у катуваннях та стратах військовополонених. Лубінець вимагає доказів порушень з боку України

Дата: 25 Березня 2023
A+ A- Підписатися

За даними Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні страти і катування військовополонених проводилися як Росією, так і Україною. Омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що не згоден із висновками місії ООН щодо порушення українською стороною прав російських військовополонених, і вимагає доказів страт. 

Відповідні доповіді Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні презентувала 24 березня. Одна з них – про поводження з військовополоненими, інша – про загальну ситуацію з правами людини в Україні за шість місяців до 31 січня 2023 року.

Матильда Богнер. Джерело: facebook.com/UNHumanRightsUkraine

Відповідальність за продовження порушень Матильда Богнер, голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні поклала на “обидві сторони конфлікту“. При цьому, Україна надала експертам ООН безперешкодний конфіденційний доступ до офіційних місць інтернування російських військовополонених, а Росія цього не зробила.

Зокрема, у місії ООН повідомляють про довільні страти 25 російських і 15 українських військовополонених.

“Ми глибоко стурбовані зафіксованими нами довільними стратами до 25 російських військовополонених і осіб, які припинили участь у військових діях, що були вчинені ЗСУ. Часто це відбувалося одразу після захоплення в полон на полі бою.Хоча нам відомо, що органи влади України почали розслідування щодо п’яти випадків, що охоплює 22 жертви, ми не маємо даних про судові провадження щодо імовірних винуватців“, – заявила Богнер.

Голова моніторингової місії ООН зазначила, що її команда опитала понад 400 військовополонених, приблизно по 200 з кожного боку.

За словами Богнер, майже половина з 229 російських військовополонених, з якими розмовляли члени місії, заявляли про катування чи жорстоке поводження з ними. Більшість таких випадків ставалися на перших етапах затримання і допиту, уточнила вона.

“Щодо поводження з українськими військовополоненими – ми також глибоко стурбовані свавільними стратами 15 українських військовополонених невдовзі після того, як вони були захоплені в полон російськими військами. ПВК “Вагнер” здійснило 11 із таких страт”, – йдеться у звіті.

За даними ООН, більшість українських військовополонених, які потрапили в полон під час бою, зазнавали катування і жорстокого поводження: “Військові РФ і співробітники ФСБ катували їх для отримання військової інформації, залякування, приниження і помсти, наголошується в доповіді… Катування включали побиття, тортури електричним струмом, у деяких випадках – нанесення вогнепальних або колотих ран. Поширеним явищем була імітація страти“.

Як зазначила в доповіді Богнер, “умови тримання багатьох українських військових були шокуючими“, а доступ до медичної допомоги часто був недостатнім або його взагалі не було. П’ятеро українських військовополонених померли під час інтернування через брак медичної допомоги.

Кількість задокументованих випадків катувань і жорстокого поводження під час інтернування, у пенітенціарних установах шокує, понад 84% людей зазнали такого поводження. Працівники цих установ піддавали цих полонених так званим “вітальним побиттям” після їх прибуття, регулярно били, катували електричним струмом під час перевірок у камерах або під час прогулянок територією установ“, – заявила Богнер.

Вона додала, що колишні українські військовополонені повідомили, що боялися щотижневих походів у душ, які неминуче завершувалися побиттям і приниженням, часто із сексуальним підтекстом.

Коли порушення відбуваються, потрібно вживати необхідних заходів насамперед у лавах самої армії, а також через проведення повних та ефективних розслідувань, притягнення до відповідальності винних і тих, хто ними командує“, – сказала голова місії ООН.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець відреагував на висновки, які оприлюднила місія.

Дмитро Лубінець

Омбудсман зазначив, що висновки місії підтверджують скоєння Росією масових воєнних злочинів на території України, порушення прав людини та нехтування всіма нормами міжнародного гуманітарного права.

Загибель та поранення мирних громадян, свавільні затримання, напади, страти, насильницькі зникнення, катування, сексуальне насильство – такі злочинні дії вчиняє агресор, уточнив Лубінець. 

Що ж до поводження з військовополоненими, то Омбудсман поцікавився доказами провини українських військових.

“Дивно, що під час неодноразових особистих зустрічей з головою Місії Матільдою Богнер та постійною координаторкою системи ООН в Україні Деніз Браун жодного разу ними не було порушено питання поводження з російськими військовополоненими. До того ж хотілося б почути беззаперечні факти та аргументи, на яких ґрунтуються висновки Місії стосовно ймовірних порушень з боку української сторони. Ще раз наголошую – Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й  відкрита для міжнародних організацій. Це Росія злочинно вторглася на нашу землю, вбиває та викрадає українських громадян і досі блокує доступ до наших військовополонених. Масштаби нелюдського поводження та катування – приховуються”, – наголосив Лубінець.  

Він закликав ООН, а також всю світову спільноту тиснути на РФ та вимагати допуску до місць утримання українських військовополонених.

Раніше ZMINA розповідала історію українського військового Ігоря Олійника, який втратив ногу в боях за Ізюм та потрапив у російський полон, де пробув місяць. Пораненому українському військовому погрожували відрізати статеві органи та безжально катували, щоб випитати інформацію про розміщення позицій підрозділів ЗСУ. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: