У лютому ІМІ зафіксував в Україні 14 випадків порушення свободи слова
У лютому експерти Інституту масової інформації зафіксували 14 випадків порушення свободи слова в Україні. Більшість становили російські злочини, серед них – убивства, поранення журналістів, погрози та залякування медійників, пошкодження редакцій медіа.
Такими є дані щомісячного моніторингу ІМІ “Барометр свободи слова”.

Так, 10 лютого стало відомо про загибель колишнього журналіста видання “Факти”, військового Ярослава Шапочки. Він вважався зниклим безвісти з березня 2023 року на Донеччині.
Також унаслідок російської атаки дронів у Київській області в ніч із 25 на 26 лютого загинула журналістка Укрінформу Тетяна Кулик, яка була авторкою і ведучою проєкту “Нація непереможних”.
Загалом, за даними ІМІ, з початку повномасштабного вторгнення РФ унаслідок російської агресії загинули 98 медійників.
Свобода слова в Україні в лютому 2025 року
У лютому аноніми продовжили надсилати журналістам електронні листи про замінування редакцій та серію вибухів у різних регіонах країни. Зокрема, такі листи отримали: “Челайн“, “Волинські новини“, Перший Криворізький, “Сила правди“, ІМІ, “Детектор медіа“, “Новини Хмельницький“.
Також ІМІ зафіксував випадки пошкодження редакцій медіа внаслідок російських обстрілів. Обидва випадки зафіксовано в Києві. 12 лютого постраждали офіси телеканалу FREEДОМ (через російську атаку та ударну хвилю в офісі телеканалу вибиті десятки вікон, постраждали виробничі приміщення та автомобілі) та кримськотатарського телеканалу ATR (у кабінетах або вибиті, або відкриті вікна та двері).
Водночас ІМІ зафіксував два випадки порушення свободи слова, що не пов’язані з російською війною проти України. Це випадки перешкоджання законній журналістській діяльності та побиття.
Так, у Києві на журналістку телеканалу “Ми – Україна” Вікторію Дмитренко напала в приміщенні суду мати підозрюваного у вбивстві підлітка. За свідченнями очевидців та відеофіксацією інциденту, жінка вдарила журналістку по обличчю до крові й вибила з рук мобільний телефон. Вікторія Дмитренко написала заяву до поліції про перешкоджання журналістській діяльності та напад.
У Дніпрі журналістку видання Dnipro.media Валерію Токар не пустили до сесійної зали під час сесії міської ради 19 лютого. Весь час вона перебувала на спеціально відведеному балконі. Водночас представники іншого медіа Дніпра – КП “Дніпровська студія телебачення” (“Дніпро ТВ”) – безперешкодно пересувалися залою, знімаючи все засідання.
Детальніше з повним моніторингом можна ознайомитися тут.