У Литві віднині можна офіційно зареєструвати одностатеві партнерства через суд
Конституційний суд Литви дозволив громадянам реєструвати гендерно-нейтральні партнерства через судові рішення.
Про це повідомляють литовські видання Verslo žinios і Delfi.

Понад двадцять років у Литві не працює механізм реєстрації партнерств, хоча Цивільний кодекс із 2001 року передбачає таку можливість для різностатевих пар, які живуть разом без шлюбу. Однак без додаткового закону ця норма залишалася лише на папері.
Раніше уряд Литви кілька разів намагався узаконити партнерства для одностатевих пар, але ці спроби не увінчалися успіхом. Тоді уряд звернувся до Конституційного суду з питанням, чи відповідає положення Цивільного кодексу про партнерства Конституції, яка гарантує захист усіх сімей, зокрема одностатевих.
Суд погодився з урядом, заявивши, що норма Цивільного кодексу суперечить Конституції, оскільки її дія залежить від ухвалення додаткових законів парламентом. Суд постановив: допоки Сейм не встановить чіткий порядок реєстрації партнерств, громадяни можуть звертатися до судів, щоб легалізувати свої стосунки, включно з одностатевими парами.
Конституційний суд також зазначив, що хоча суди можуть тимчасово вирішувати такі справи, парламент зобов’язаний якомога швидше розробити і прийняти закон, який чітко регулюватиме партнерські стосунки відповідно до Конституції.
Нагадаємо, що Україна порушує Європейську конвенцію з прав людини відсутністю будь-якої форми правового визнання одностатевих сімейних партнерств. Це підтверджує рішення Європейського суду з прав людини в справі “Маймулахін і Марків проти України”. Однак усунення цього порушення неможливе без легалізації в Україні шлюбів або цивільних партнерств.
Народні депутати також отримують значну кількість листів від українців із закликом ухвалити законопроєкт про інститут реєстрованих партнерств. Часом таких звернень настільки багато, що це заважає бачити інші листи.
Читайте також: Цивільні партнерства: що це таке, для кого вони та чому важливо ухвалити закон