У Києві презентували книгу “Вільні полонянки” про шістьох жінок, які пройшли через катівні на окупованих територіях у 2015–2019 роках

Дата: 23 Січня 2024
A+ A- Підписатися

У Києві презентували книгу “Вільні полонянки”, автором якої є лауреатка мистецької премії “Київ” Валентина Розуменко. Книга розповідає про шістьох жінок з Донбасу, утримувались у катівні “Ізоляція”, Сніжнянській виправній колонії та інших катівнях так званих “ЛНР” та ДНР” у 2015–2019 роках.

Як розповіла виданню ZMINA авторка книжки Валентина Розуменко, презентація відбулася 18 січня. 

Документальний твір надрукувало видавництво “Ваш автограф”.

Ідея написання книги виникла у Валентини Розуменко під час онлайн-презентації її книжок “Нескорені 1” та “Нескорені 2” для українок, які проживають за кордоном. Одна з героїнь цих книжок – Тетяна Борисенко – попросила авторку написати про бранок, засуджених за проукраїнські погляди та допомогу українським спецслужбам в ОРДЛО. Розуменко погодилась і зустрілася з першою героїнею – Ольгою Політовою. Жінку утримували 776 днів у так званому “МДБ ДНР”, СІЗО та Сніжнянській виправній колонії №127. Її затримали за те, що в неї в машині знайшли 2,9 кг вибухівки та 12 детонаторів, які вона везла для українських ДРГ.

Авторка також взяла інтерв’ю в Галини Гайової, яка пробула в неволі 435 днів, Валентини Бучок, яку тримали в катівнях 11 місяців, Галини Терещенко, яка перебувала 835 днів в ув’язненні, Марії Варфоломєєвої, яка пробула 419 днів у неволі, та Ірини Волошиної, яка провела в катівнях сім днів.

“Вони розповіли мені свої історії: про незаконне утримання в катівнях, психологічне та фізичне приниження, катування електричним струмом тощо“, – каже письменниця.  

Книга побудована на розмовах колишніх полонянок, які відбулися під час їхньої зустрічі на квартирі Ольги Політової 24 лютого 2022 року. Попри початок війни та обстріли росіянами українських міст жінки вирішили її не скасовувати. До цих свідчень пізніше додали окреме інтерв’ю з Марією Варфоломєєвою.

За словами авторки, цією книжкою бранки хотіли нагадати про те, що на окупованих територіях Донбасу досі утримують у неволі людей, затриманих ще до повномасштабного вторгнення, і що від початку великої війни не було звільнено жодного з таких цивільних заручників. Саме тому жінки – героїні книги написали звернення до міжнародних та українських правозахисних організацій. 

Вони хотіли привернути увагу суспільства, влади та міжнародних організацій до незаконного утримування цивільних у катівнях, СІЗО та колоніях ОРДЛО. Над ними постійно знущаються, їх катують та принижують їхню людську гідність. Деякі українці знаходяться там понад п’ять років. Нібито вони – “шпигуни”. Серед них: Віктор Дзицюк, Василь Горобець, лікарі Шаповалов та Наталія Стеценко, Олена Пех, Анатолій Качур та багато інших“, ­– додає Валентина Розуменко.

Вона вважає, що завдяки твору “Вільні полонянки” люди дізнаються про жінок з Донбасу, які, жертвуючи собою, вистояли та не зламалися. Книга розвінчує міфи про те, що всі мешканці Донбасу у 2014 році “запрошували РФ захистити їх від бандерівців та переслідування за російську мову“.

Мої героїні мешканки Донецька, Докучаєвська, Тореза (Донецька область) та Луганська є безпосередніми свідками російської окупації. Вони розповіли про те, як росіяни та їхні посіпаки серед місцевих нахабно захоплювали наші землі у 2014 році, переслідували та брали в полон людей з проукраїнськими поглядами та кидали до в’язниць усіх, хто співпрацював з українськими правоохоронними органами“, – зазначила письменниця.

Нагадаємо, 3 січня Шевченківський районний суд Києва визнав винним у жорстокому поводженні з військовополоненими, участі в терористичній організації та незаконному збройному формуванні колишнього начальника російської катівні “Ізоляції” на Донеччині Дениса Куликовського.

Завдяки свідченням колишніх бранців вдалося встановити загалом особи 45 катів “Ізоляції”. Куликовський керував катівнею орієнтовно у 2015−2018 роках.

Звільнені згадували його як головного ката, який прирікав людей на тортури, а також особисто катував утримуваних. За повідомленнями його жертв, в’язнів били, душили, ґвалтували, катували електричним струмом, застосовували методи психологічного впливу, наприклад ховали заживо та інсценували розстріли.

Таємні катівні російські бойовики облаштовували й на окупованій частині Луганщини. Правозахисники вже зібрали чимало інформації про те, де саме тримали та тримають людей і хто відповідає за катування. Детальніше про це ви можете прочитати за посиланням

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter