У кластерних лікарнях України створять центри ментального здоровʼя
В Україні у багатопрофільних лікарнях планують створити центри ментального здоров’я, де пацієнти зможуть отримати психологічну допомогу.
Про це розповів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
“Медична система переходить на другий етап — в кожній кластерній лікарні ми створюємо центри ментального здоров’я, в яких будуть і психологи, і психотерапевти, де також можна буде отримати психологічну підтримку і психологічну допомогу. У новій Програмі медичних гарантій на 2024 рік передбачений пакет, за яким у кожному медзакладі має бути сформована команда ментального здоров’я”, – зазначив він.
Також міністр зазначив, що вже готова госпітальна мережа. Наразі з медзакладами укладають угоди. Після завершення контрактування, Національна служба здоров’я України оприлюднить дашборди, на яких можна буде знайти ці лікарні.
Як додав Ляшко, інші лікарні, за умови відповідності вимогам НСЗУ, також можуть створити у себе центр ментального здоров’я.
У майбутньому, у рамках розбудови системи ментального здоров’я, планується запровадження психологічної реабілітації.
Сьогодні існують профільні медичні заклади, які вже надають медичну допомогу при психічних розладах.
Також, враховуючи те, що кількість людей з посттравматичним стресовим розладом, ймовірно, у звʼязку з війною, буде збільшуватися, наразі розробляються нові методики й технології, які будуть впроваджуватися по всій країні. Зокрема, такими розробками займається центр “Лісова поляна”.
Насамкінець міністр наголосив, що кількість бюджетних місць в університетах на спеціальність “клінічна психологія” у 2023–2024 роках зросте. Важливо, щоб випускники медичних вишів проходили курс mhGap (Mental Health Gap Action Programme). Ця глобальна програма ВООЗ створена для того, щоб зробити послуги з ментального здоров’я доступнішими, шляхом залучення спеціалістів не зі сфери психічного здоров’я. Учасники курсу зможуть навчитись розпізнавати поширені ментальні захворювання та давати рекомендації щодо їх лікування.
Нагадаємо, що в Україні запрацював спеціальний онлайн-тренажер психологічної самодопомоги, розроблений для поліпшення психологічного здоров’я військовослужбовців, ветеранів, внутрішньо переміщених осіб, українців, які перебувають за кордоном, а також для дітей і підлітків, які постраждали від військової агресії Росії.