У Харкові ТРЦ “Нікольський” та бренд одягу OliaGarho випустили сексистську рекламу

Дата: 15 Березня 2024
A+ A- Підписатися

14 березня в інстаграмі ТРЦ “Нікольський” зʼявилася реклама магазину OliaGarho, який незабаром відкриється у торговельному центрі. У ній зазначається, що у магазині можна буде знайти “авторські моделі, які отримали високу оцінку у клієнток в Україні та за кордоном”, однак це супроводжується сексуалізованим відеорядом – відвертими позами моделі, не характерними для реклами одягу. У коментарях користувачі зазначають, що не зрозуміли, рекламою чого саме є це відео. 

На цей допис звернула увагу журналістка ресурсу “Гендер в деталях” та феміністична активістка Євгенія Дишлева.

Скриншоти з відеоролика

Як зазначає Євгенія, у відеоролику сексизм проявляється у використанні сексуальних підтекстів без релевантного контексту та у недоречному зображенні оголеного тіла. Це є проявом сексуалізації, яка заборонена Законом №1750-IX “Про внесення змін до Закону України “Про рекламу” щодо протидії дискримінації за ознакою статі”.

Активістка розповіла, що побачивши допис ТРЦ, вона опублікувала у своєму інстаграмі сторис з посиланням на Закон України “Про рекламу” та підкреслила, що їй хотілося б, щоб її у рідному місті Харкові ставилися до жінок з повагою і розуміли небезпеку таких відео.

Зрештою сторис журналістки переглянули акаунти ТРЦ “Нікольського”, бренду одягу OliaGarho, а також сммниця харківських брендів Наталія Златослава, яка надіслала Євгенії смайлик клоуна у месенджер. Євгенія припускає, що Златослава, ймовірно, співпрацює з OliaGarho.

“Я відправила пані Златославі посилання на статтю Міністерства юстиції, де йдеться про те, що сексизм у рекламі карається штрафом відповідно до Закону “Про рекламу”. Проте вона подякувала мені за мою думку, яка нікого не цікавить, та підкреслила, що сказане мною є особистою думкою диванної критикеси, що бачить сексизм там, де просто є гарна жінка”, – зазначила Дишлева.

Вона каже, що якщо після публічної критики не буде змін, то вона подаватиме скаргу на цю рекламу. 

У 2021 році Верховна Рада підтримала законопроєкт №3427 щодо протидії дискримінації за ознакою статі в рекламі, тим самим посиливши відповідальність за сексизм у рекламі. 

Під заборону, згідно із законом, потрапили демонстрація насильства за ознакою статі, а також реклама, в якій тіло людини або частини тіла подають виключно як сексуальний об’єкт, щоб залучити увагу споживача. Забороненою є й реклама з натяками (слова, звуки, зображення) на сексуальні взаємини, які не мають прямого стосунку до рекламованого продукту або способу його споживання.

У разі порушення рекламодавець сплачуватиме штраф у п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а повторне вчинення порушення протягом року призведе до штрафу в 30-кратному розмірі вартості розповсюдженої реклами.

Раніше ZMINA писала, що у лютому 2024 року Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалив рішення в справі №560/20900/23, яким визнав місцевого підприємця винним у порушенні законодавства про рекламу й наклав штраф у розмірі 1700 гривень. 

У квітні 2022 року адвокатка та координаторка лінії правової допомоги “ЮрФем: підтримка” Марта Змисла подала скаргу на дискримінаційну рекламу, яку побачила в інтернеті. У соцмережах розповсюджувалися на продаж листівки, наклейки й календарі із зображенням оголених жінок, як каже Марта, у “відкрито-агресивних і принизливих образах сексуального характеру”.

Нагадаємо, що в Україні чоловіки та жінки однаково негативно ставляться до сексистської реклами. Крім того, подібна реклама відвертає увагу від продукту та ніяк не впливає на запам’ятовування бренду, який рекламується.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter