У Бабиному Яру відкрили “Кристалічну стіну плачу”
На території Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр” відкрили об’єкт авторства сербської мисткині Марини Абрамович “Кристалічна стіна плачу”.
Про це повідомили на сайті меморіального центру.
Відкриття об’єкта відбулось 6 жовтня у рамках церемонії вшанування пам’яті жертв трагедії за участі президента України Володимира Зеленського, президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра та очільника Ізраїлю Іцхака Герцога.
“Кристалічна стіна плачу” складається із 75 кварцових блоків, привезених з Бразилії, та антрацитівського вугілля з Донбасу. Довжина об’єкта сягнула 40 метрів, а висота – 3. Робота, як розповіла Абрамович, стала найбільшою її інсталяцією та символізує темряву і світло, які досі живуть у Бабиному Яру.
“Тут трапились справді жахливі події і водночас тут є життя, тут є діти, сюди приходять молоді пари. Все це відбувається тут, дерева ростуть. Тут є і життя, і дуже темні спогади… Я справді думаю, що це місце якось було приховане протягом 80 років. І зараз час відкривати це місце і осмислювати. Я думаю, зараз найкращий час. І ми справді маємо бути тут і протиставити себе минулому. Не тільки щоб залишитися в минулому, а й щоб створити краще майбутнє”, – говорить мисткиня.
Абрамович додала, що не хоче, аби об’єкт став чимось на кшталт скульптури:
“Я не хотіла, щоб люди просто приходили і дивились, я хотіла, щоб люди приходили, дивились і взаємодіяли. Підходили, ставали перед стіною, торкались лобом, серцем і животом, закривали очі, осмислювали минуле та думали про майбутнє”.
Напередодні відкриття об’єкта мисткиня провела перфоманс біля стіни за участю двох десятків людей.
Нагадаємо, що цьогоріч в Україні відзначають 80-ті роковини з початку розстрілів у Бабиному Яру. За два дні у вересні 1941-го німецьке окупаційне командування вбило там майже 34 тисячі євреїв.
Фотографія обкладинки: КМДА