У 2025 році у світі стратили понад 2700 людей, це найвищий показник за останні понад 40 років – Amnesty International
У 2025 році у 17 країнах світу стратили щонайменше 2707 людей – це найбільший показник із 1981 року. Понад 2 тисячі смертних вироків виконала влада Ірану.
Про це йдеться у щорічному звіті Amnesty International про застосування смертної кари у світі.
Фото: Amnesty InternationalПравозахисники зазначають, що кількість страт за рік зросла на 78%. Якщо у 2024 році Amnesty International зафіксувала щонайменше 1518 страт, то у 2025-му – вже 2707. Організація наголошує: це найвищий показник за понад 40 років.
Найбільше страт здійснив Іран – щонайменше 2159. Це більш ніж удвічі перевищує показники попереднього року. Саудівська Аравія стратила щонайменше 356 людей і активно застосовувала смертну кару за злочини, пов’язані з наркотиками. У Кувейті кількість страт зросла з 6 до 17, в Єгипті – з 13 до 23, у Сінгапурі – з 9 до 17, а у США – з 25 до 47.
Amnesty International також наголошує, що ці дані не враховують тисячі можливих страт у Китаї, який, за оцінкою організації, залишається світовим лідером за кількістю виконаних смертних вироків. Влада країни не оприлюднює офіційну статистику.
Генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар заявила, що різке зростання кількості страт спричинила невелика група держав, які використовують смертну кару як інструмент залякування, придушення інакодумства та тиску на вразливі групи населення. За її словами, попри загальну світову тенденцію до скасування смертної кари, окремі країни продовжують застосовувати її за будь-яку ціну.
Майже половина всіх відомих страт у 2025 році стосувалася злочинів, пов’язаних із наркотиками. Amnesty International зафіксувала такі випадки у Китаї, Ірані, Кувейті, Саудівській Аравії та Сінгапурі. Загалом правозахисники нарахували щонайменше 1257 таких страт.
Крім того, деякі країни намагалися розширити застосування смертної кари. Зокрема, Алжир, Кувейт і Мальдіви розглядали законодавчі зміни щодо смертної кари за злочини, пов’язані з наркотиками. У Буркіна-Фасо уряд підготував законопроєкт про повернення смертної кари за “державну зраду”, “тероризм” і “шпигунство”, а влада Чад створила комісію для перегляду питання про можливе відновлення смертної кари.
Попри зростання кількості страт, Amnesty International підкреслює, що країни, які застосовують смертну кару, залишаються меншістю. Протягом останніх п’яти років смертні вироки регулярно виконували лише десять держав: Китай, Єгипет, Іран, Ірак, Північна Корея, Саудівська Аравія, Сомалі, США, В’єтнам та Ємен.
У 2025 році смертну кару після перерви знову почали застосовувати Японія, Південний Судан, Тайвань та Об’єднані Арабські Емірати.
Водночас правозахисники відзначають і позитивні зміни. У регіоні Європи та Центральної Азії у 2025 році не зафіксували жодної страти чи нового смертного вироку. У країнах Африки на південь від Сахари страти проводили лише Сомалі та Південний Судан. У Південній Азії смертні вироки виконували лише в Афганістан, а в Південно-Східній Азії – у Сінгапурі та В’єтнамі.
Amnesty International також нагадує, що з часу початку глобальної кампанії проти смертної кари у 1977 році кількість країн, які повністю її скасували, зросла з 16 до 113. Нині понад дві третини держав світу або скасували смертну кару законодавчо, або не застосовують її на практиці.
У 2025 році влада В’єтнаму скасувала смертну кару за вісім видів злочинів, серед яких – транспортування наркотиків, хабарництво та розкрадання. Гамбія скасувала смертну кару за вбивство, державну зраду та інші злочини проти держави. У Киргизстані Конституційний суд визнав неконституційними спроби повернути смертну кару.
Правозахисники наголосили, що попри загрози правам людини у світі мільйони людей продовжують виступати проти смертної кари. В Amnesty International вважають, що повне скасування цього покарання можливе, якщо міжнародна спільнота продовжить тиснути на держави, які й далі застосовують страти.
Нагадаємо, що правозахисники зафіксували різке зростання страт у Північній Кореї під час пандемії COVID-19. Дослідники з організації Transitional Justice Working Group (TJWG) підрахували, що із січня 2020 року до кінця 2024-го щонайменше 153 людей стратили або засудили до смертної кари. Для порівняння: у попередні п’ять років таких випадків було 44.
Серед найпоширеніших підстав для смертних вироків – релігійна діяльність, “забобони” та споживання іноземного культурного контенту. Йдеться, зокрема, про перегляд південнокорейських серіалів і прослуховування K-pop, які в країні заборонено. Влада розглядає поширення південнокорейської попкультури як загрозу державній ідеології.
Серед інших підстав для страт TJWG називає критику лідера країни або керівної партії, умисні вбивства, торгівлю наркотиками та допомогу людям у втечі з країни.