У 10 громадах в Україні почали розробляти безбар’єрні маршрути в містах
В Україні 10 громад почали розробляти безбар’єрні маршрути в містах. Міські простори будуть перебудовувати, щоб вони стали зручними для всіх.
Про це розповіла радниця — уповноважена з питань безбар’єрності президента України Тетяна Ломакіна в ефірі “Українського Радіо”.

Зокрема, до першого пілотного проєкту з розробки безбар’єрних маршрутів долучилися Дніпро, Тернопіль, Рівне, Славутич. Також громади, що розташовані ближче до територій, де тривають бойові дії, і ті, що далі в тилу, зазначила Тетяна Ломакіна.
“Якщо ми подивимось на наші громади, то все, що буде будуватися нового, буде відповідати найвищим європейським стандартам в питаннях доступності, безбар’єрності, зручності”, – розповіла вона.
З початку війни в Україні запровадили нові державні будівельні норми – по кожній галузі, напряму, виду і типу будівельних споруд.
“Відповідно до цього буде будуватись все правильно. Або це вже буде кримінальним порушенням”, – говорить Ломакіна.
За її словами, подбати про перебудову просторів, щоб вони стали зручними для всіх – це завдання громади. Очікується, що 10 громад, які беруть участь у пілотному проєкті, покажуть приклад, як пройти шлях від нерозуміння, як забезпечити безбар’єрність, до конкретних дій.
В Україні норми із безбар’єрності поки виконують формально, звернув увагу керівник ветеранських проєктів у фонді “Повернись живим” Тарас Ковалик:
“Щоб це в місті й громаді мінялось, ветерани мають актуалізувати, говорити голосніше, ставати видимими, виборювати”.
Він зауважив, що ветерани мали б просувати питання безбар’єрності на рівні громади, бути радниками мерів та керівників громад.
Забезпечити права людей з інвалідністю є одним із зобов’язань України на шляху євроінтеграції. Зокрема, у звіті Європейської Комісії за 2023 рік зазначено, що Україна повинна докласти додаткових зусиль, щоб забезпечити для людей з інвалідністю можливість користуватися правами, гарантованими Конвенцією про права осіб з інвалідністю, а також дотримання законодавства про права людей з інвалідністю та стандартів безбар’єрного середовища під час відновлення та реконструювання відповідної інфраструктури.
Нагадаємо, ZMINA писала, що уряд затвердив нові правила торговельного обслуговування, а серед внесених змін передбачили норми щодо безбар’єрності середовищ. Зокрема, у магазинах та закладах громадського харчування обов’язково мають бути пандуси, а також можливість отримати допомогу від персоналу. У правилах йдеться і про спеціальні місця для паркування.
ZMINA раніше зібрала історії, поради та потреби українців, яким потрібна безбар’єрність.