Торік правозахисники дізнались про майже дві сотні незаконних утримань цивільних на окупованій Луганщині
На окупованій Луганщині у 2024 році правозахисники зафіксували майже дві сотні випадків незаконних викрадень цивільних та утримання їх в місцях несвободи.
Про це виданню “Реальна газета” розповіли у Медійній ініціативі за права людини.
У Луганській області зафіксували 196 випадків захоплень цивільних. Зокрема, з 22 лютого по 15 грудня 2024 року дізнались про 11 випадків насильницьких зникнень в місті Старобільську і 18 у Старобільському районі.
Реальні цифри, за словами документаторів, можуть бути набагато більшими.
“Ідентифікувати заручників буває складно, адже у багатьох рідні залишаються на окупованій території та не подають відповідних заяв про злочини в українські правоохоронні органи. Мова йде лише про ті випадки, які вдалося задокументувати. Окупаційна “влада” систематично посилює перевірки та тиск на місцеве населення, щоб виявити лояльно налаштованих до української влади“, – розповідає документаторка МІПЛ Лідія Тараш.
Під приціл російських силовиків потрапляють дуже різні люди, а причиною можуть стати, наприклад, служба в АТО, фотографія російської техніки в телефоні, коментар в соцмережах, листування в телефоні з рідними. Про цивільних заручників дізнаються від колишніх бранців, російських або окупаційних ЗМІ та з інших джерел. Найчастіше затриманих звинувачують у шпигунстві або ж коригуванні вогню ЗСУ.
Джерела “Реальної газети” розповіли, що два місяці тому у Верхній Покровці на Старобільщині окупанти викрали з власного будинку місцевого фермера – Олександра Лисицького. Одягнули йому мішок на голову та повезли у невідомому напрямку. Місце перебування чоловіка досі невідоме.
Онука ветерана АТО, айдарівця Петра Царевського розповіла, що її дідуся засудили у Південному окружному суді в Ростові-на-Дону в червні минулого року до 5 років і 6 місяців ув’язнення.
Також ексзахисника з цього ж батальйону Володимира Кузнєцова росіяни викрали з села Піщане Старобільського району. Станом на липень 2024 року Царевський перебував у СІЗО №5, а Кузнєцов – у СІЗО №1 в Ростові.
У більшості вироків, ухвалених в російських чи незаконних окупаційних судах, полоненим фабрикують справи, вибиваючи під тортурами зізнання. Належного захисту при цьому окупанти не забезпечують.
Нагадаємо, що ще до початку повномасштабного російського вторгнення правозахисникам було відомо про щонайменше п’ять незаконних в’язниць на окупованій Луганщині, де катували людей, затриманих за сфабрикованими звинуваченнями. Детальніше про це ви можете прочитати за посиланням.
На Донеччині однією з найвідоміших російських катівень є “Ізоляція”, облаштована на місцевому заводі у Донецьку. Журналіст Станіслав Асєєв, який провів там 28 місяців, написав книжку про полон.