Талліннський кінофестиваль не вилучатиме з програми фільм про стосунки між українкою та росіянином
Фільм російського режисера Бориса Гуца “Глухі коханці” не буде вилучений з основної програми Талліннського кінофестивалю “Темні ночі” (PÖFF), незважаючи на заклики українських Держкіно та МЗС.
Про це повідомляє естонське видання ERR.
Після звернення українських кінематографістів організатори фестивалю вилучили “Глухих коханців” зі спеціального відбору, але залишили фільм в основному конкурсі, і його однаково покажуть на фестивалі.
Директорка фестивалю Тііна Локк зазначила, що фільм обрали невипадково, оскільки він є “художньо та змістовно гострим і дає можливість обговорити важливі теми”. Вона також переконана, що якщо фестиваль почне постійно забороняти певні фільми, то це призведе до втрати його імунітету до пропаганди.
Світова премʼєра “Глухих коханців” відбудеться саме на Талліннському кінофестивалі. Локк додала, що фільм ще не демонстрували, але навколо нього вже нібито розгорнулася “велика кампанія з наклепами”.
За її словами, фільм зазнає сильної критики з боку російських опозиціонерів, білорусів і українців, чиї погляди часто сильно відрізняються, і цей фільм можна трактувати по-різному, що й “додає йому привабливості”.
Організатори фестивалю також опублікували заяву, в якій зазначили, що “Глухі коханці” не є російським фільмом, оскільки його автор Борис Гуц покинув Росію після початку війни й проживав як біженець у Європі, а зараз мешкає в Сербії. Вони підкреслили, що Гуц неодноразово виступав проти війни, розпочатої Росією.
Також у заяві зазначається, що попередній фільм Гуца “Мінськ”, знятий в Естонії за підтримки Естонського кіноінституту, висвітлював трагічні події в Білорусі. Новий фільм, за словами організаторів, був знятий за особисті кошти Гуца, з мінімальним бюджетом та міжнародною знімальною групою в Стамбулі.
Прем’єра “Глухих коханців” відбудеться 17 листопада на PÖFF о 20:30.
Нагадаємо, що напередодні Держкіно звернулося до організаторів заходу з проханням вилучити стрічку, оскільки показ російських фільмів становить ризик пропаганди, яка виправдовує агресію й може бути частиною інформаційної стратегії агресора.