Таджицькі жінки вступають у полігамні шлюби через фінансові складнощі

Дата: 22 Серпня 2023
A+ A- Підписатися

Впродовж останніх років у Таджикистані спостерігається збільшення кількості полігамних шлюбів. Однією з причин, з яких жінки погоджуються одружуватися з чоловіками, які вже мають інших дружин, є матеріальна вигода. У полігамних шлюбах зазвичай перебувають заможні чоловіки, тому деякі жінки вбачають у цьому можливість гарантувати собі та своїм дітям фінансову безпеку.

Про це повідомляє видання “Deutsche Welle”.

Попри те що держава не визнає полігамних шлюбів, закони шаріату дозволяють чоловікам-мусульманам мати кілька дружин. Ці союзи освячуються муллою без офіційної державної реєстрації шлюбу.

За словами активістки та психологині Фірузи Мірзоєвої з таджицької організації “Громадське здоровʼя та права людини”, є кілька причин, через які полігамія стає дедалі поширенішою. За її словами, жінки готові стати другими, третіми або четвертими дружинами, щоб зробити своє особисте життя соціально прийнятним.

“Це має й матеріальний бік. Для багатьох сільських жінок, які не здобули вищої освіти, а деякі навіть не мають свідоцтва про середню освіту, належність, так би мовити, до чоловіка – єдиний спосіб вижити у фінансовому плані”, – пояснила вона.

Зокрема, Мірзоєва згадала про Хатлонську та Согдійську області, де дівчаток готують до заміжжя з раннього віку, водночас освіта вважається зайвою. Шлюб надає жінкам “захист” і певний статус.

“Суспільство негативно ставиться до незаміжніх і розлучених жінок та вважає їх “старими дівами”. Навіть якщо жінка успішна та незалежна, суспільство не схвалює”, – додала психологиня.

Своєю історією з Deutsche Welle поділилася жінка на імʼя Аміна. Вона родом з Ісфари, що в північній Согдійській області, але давно переїхала до столиці Душанбе разом з батьками.

Після того як вона закінчила девʼятий клас, батьки видали її заміж. Чоловіка для Аміни обирали її батьки. Дівчина не знала, який він має вигляд, а лише чула, що він старший за неї на два роки. Після одруження Аміна переїхала до будинку батьків свого чоловіка та народила дітей. Згодом чоловік поїхав працювати до Росії. Там він завів нову родину.

Батьки чоловіка не дозволили Аміні взяти на себе опіку над трьома дітьми, оскільки вона не мала грошей. Зараз вона часто відвідує їх.

Не бажаючи жити на самоті та в злиднях, Аміна погодилася стати третьою дружиною 46-річного чоловіка, який, за її словами, “з любовʼю дбає” про неї та допомагає стати на ноги.

Він купив жінці квартиру та машину, а також допоміг розпочати власну справу. Зараз Аміна володіє салоном краси та магазином одягу. За її словами, підтримка другого чоловіка робить її дуже щасливою.

Нагадаємо, що Таджикистан – це не єдина мусульманська країна, у якій жінки перебувають у складному становищі. Так, на початку серпня дівчинка-підліток вчинила суїцид, повісившись у своєму будинку в центральній провінції Афганістану Баміан. Через день після самогубства дівчини 23-річна жителька Афганістану застрелилася з гвинтівки. Як повідомляли ЗМІ, причиною цього стало домашнє господарство, до якого вона була прикута.

Загалом після приходу до влади “Талібану” рівень самогубств серед жінок у країні значно зріс. Офіційних цифр немає, однак, за інформацією місцевих медіа, у 2022 році самогубство в Афганістані намагалися вчинити 188 жінок та 62 чоловіки. 

На думку активістів, основною причиною сплеску самогубств серед жінок в Афганістані є обмеження їхніх прав. Багато жінок мають депресію, особливо через заборону на освіту та працевлаштування, оскільки це ще більше погіршує їхнє фінансове становище. Серед інших факторів – примусові шлюби, насильство в родині та відсутність соціального життя. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter