Свідчення Януковича про розстріли на Майдані та введення військ в Україну (оновлюється)

Дата: 28 Листопада 2016
A+ A- Підписатися

У Святошинському суді проходить засідання у справі про вбивство 39 активістів Євромайдану 20 лютого 2014 року, на якому відбувається допит по відеозв’язку екс-президента України Віктора Януковича.

Нижче основні відповіді на питання, задані прокурором, адвокатами захисту та родичами Небесної Сотні.

Вогнепальна зброя у правоохоронців та наказ стріляти

 Янукович заявив, що не знає, хто дав наказ під час Євромайдану видати правоохоронцям вогнепальну зброю.

“Що стосується видачі зброї робітникам правоохоронних органів, за це питання відповідають ті, хто приймав таке рішення. Але на якому рівні ці рішення приймались, я коментувати не можу, тому що я цього не знаю”, – заявив екс-президент.

Янукович наголосив, що “не віддавав наказу стріляти”. Водночас він не зміг пояснити, яким чином і кому конкретно він віддавав розпорядження вжити заходів для припинення кровопролиття.

Крім того, він зазначив наступне:

“Мені доповідалося, що вогонь ведеться з будівель, які контролює Майдан”.

Водночас на запитання прокурора, від кого він отримував відповідні дані, Янукович відповів наступне:

“Ця інформація надходила з засобів масової інформації”.

На питання, чи відомо йому про накази, які віддавали вранці 20 лютого співробітникам “Беркуту” чи інших силових відомств, та чи відомо, де перебували керівники опозиції вранці цього дня, Янукович дав негативну відповідь.

“Ні, мені про це нічого не відомо. Я особисто за ними (лідерами опозиції) не слідкував”, – заявив він.

“Лише можу сказати, що 20 лютого у другій половині дня ми почали переговори, які завершилися вранці 21 лютого”, – додав він.

На питання, чи відомо йому, чому силовики 20 лютого почали відступ з Майдану, Янукович заявив: “Відомо, що вони почали стріляти з різної зброї і було дуже багато поранених і були вбиті представники правоохоронних органів, і вони були змушені захищатися і відступати”.

Водночас Янукович не дуже добре пам’ятає події ранку 20 лютого 2014 року, коли у центрі Києва розстрілювали учасників акцій протесту.

“Мені важко зараз встановити в пам’яті, але нічого надзвичайного в цей день у моїй роботі не відбулося”, – сказав Янукович.

“Я отримав інформацію про те, що у Київ приїхала чи приїде делегація від Європейського Союзу у складі трьох міністрів закордонних справ, і я у звичайному режимі почав готуватися до цієї зустрічі”, – зазначив він.

Серед заходів, запланованих у екс-президента на той день, які він “відновив у пам’яті”: зустріч із міністрами закордонних справ Польщі, Німеччини й Франції щодо “врегулювання кризи” в Україні.

Того дня “відбулася телефонна розмова з віце-президентом США Джозефом Байденом, телефонна розмова з президентом РФ Путіним, телефонна розмова президентом Польщі Коморовським, телефонна розмова з канцлером Німеччини Меркель”.

На запитання, звідки і коли він дізнався про події на вулиці Інститутській та біля Жовтневого палацу, Янукович відповів: “З різних джерел. В цілодобову режимі працювала прес-служба. В мене не було ніякої необхідності отримувати від когось інформацію – це стандартна ситуація… Якщо я бачив щось дуже серйозне, я уточнював”.

Прокурор зазначив, що розстріли мітингувальників транслювали в прямому ефірі низка телеканалів, і спитав, як реагував тодішній президент.

“Пройшов час, я не пам’ятаю подробиць, але завжди я реагував на ці питання дуже гостро. Коли гинули люди, я вимагав відповіді: хто це зробив. І керівники правоохоронних органів реагували на це в ту ж хвилину, як я питав їх. Хоча вони за своїми посадами і так цим займалися”, – відповів Янукович.

“Коли я уточнював, чому і як це трапилося – я дуже добре це пам’ятаю: вони мені говорили, що вогонь був відкритий з тих будинків, які контролювала опозиція. Вони мені тоді доповідали, що в ці будинки заборонено також вхід звичайним мітингувальникам. Там стояла охорона Майдану – а на поверхах працювали снайпери”, – заявив він.

“Хто мені цю інформацію надавав тоді особисто, я зараз просто не пам’ятаю. Але ця інформація до мене надходила”, – додав екс-президент.

Пізніше на суді, коли прокурор питав про причини розстрілу людей беркутівцями, Янукович дав зрозуміти, що специфіка роботи правоохоронців така, що вони не завжди діють за наказом, а іноді діють за обставинами.

Консультації з представниками РФ

Янукович також стверджує, що не пам’ятає, чи мав телефонні розмови з президентом Росії Володимиром Путіним під час розстрілів на Майдані у ніч з 18 на 19 лютого 2014 року.

Прокурор уточнив, що були дві розмови – з 22:43 до 22:51 та з 23:28 до 23:37. За його словами, саме в цей час відбувалася зустріч Януковича з лідерами опозиції – Віталієм Кличком, Арсенієм Яценюком і Олегом Тягнибоком, а також відбувався штурм Будинку профспілок силовиками.

Янукович повторив, що не пам’ятає таких розмов і порадив пошукати інформацію про них на сайті президента.

Також Янукович заявив, що жодного разу не зустрічався з радником Путіна, який, за даними слідства, відповідав за протидію Майдану – Владиславом Сурковим і не мав з ним телефонних розмов.

Про те, що Сурков приїжджав в Україну під час подій на Майдані, Янукович, за його словами, дізнався з преси.

Відповідаючи на запитання про те, чи був Сурков у нього в Межигір’ї, Янукович вже заявив, що не пам’ятає такого.

У свою чергу прокурор заявив, що абонент з номеру 068 074 40 71 мав контакти лише з Януковичем, Ахметовим і екс-главою АП Андрієм Клюєвим і часто був на Майдані під час гострих фаз. З запитання було зрозуміло, що мова також йде про Суркова.

Введення військ до Києва

Екс-президент Янукович запевняє, що навіть проекту наказу про введення військ до Києва у лютому 2014 року не було.

Прокурор нагадав, що 25 листопада 2016 року Янукович на прес-конференції сказав, що планував підписати наказ про введення військ, але не зміг цього зробити, – і спитав, чи означає це, що був підготовлений наказ про це, і хто його підготував.

“Безумовно, ситуація була дуже складною і тиск був дуже великий на мене з точки зору моральної – з точки зору того, що відбувалося на Майдані. І думки такі були, але я їх врешті-решт відкинув і цього не зробив”, – сказав екс-президент.

“Ніякого проекту наказу, ніхто такий наказав не готував”, – заявив Янукович.

Прокурор також сказав: “Стороною обвинувачення отримано докази, що ваш син Олександр Янукович мав свій кабінет у Адміністрації президента на 4-му поверсі, користувався спецзв’язком. Чи підтверджуєте Ви це чи заперечуєте. І якщо так, чи був він залучений до питань реагування на акції протесту”.

Адвокат попросив суд зробити зауваження прокурору: “Уже 2 роки питаємо в Генеральної прокуратури, щоб вони ці докази надали людям – і цього не відбувається. Доказів немає”.

Суд задовольнив протест і відхилив запитання як таке, що не стосується даного судового провадження.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter