Суддями не будуть навіть ті, хто записав майно на родичів

Дата: 16 Грудня 2015
A+ A- Підписатися

Майбутніх та діючих суддів оцінюватиме так звана Громадська рада доброчесності.

Як повідомляє кореспондентка Центру інформації про права людини, про це розповіли експерти на форумі: “#КонституціЯ: суспільна довіра і нове правосуддя”.

Михайло Жернаков, головний експерт із судової реформи “Реанімаційного пакету реформ”, зазначив: “Давайте будемо чесними: в судовій системі в нас не з кваліфакацією основна проблема, а з тим, для чого люди приходили у професію. Якщо суддя чи кандидат на посаду судді заробив якимось чином щось таке, що не відповідає його статкам, то це має бути головний критерій того, може чи не може в майбутньому цей суддя бути призначеним на посаду або повторно, або вперше“.

Представники РПР пропонують, щоб у пакеті імплементаційних законопроектів була прописана процедура перевірки доброчесності кандидата на посаду судді – як людей з-поза меж судової системи, так і чинних суддів, які братимуть участь у конкурсі на посади.

До цього має бути долучена громадськість, яка знає на місцях, на чому їздить суддя, де він живе. І ця оцінка має бути незалежно від того, на тещу, на подругу чи на друга записані автомобіль чи будинок, яхта чи пароплав“, – говорить Михайло Жернаков.

За словами віце-спікерки Верховної Ради Оксани Сироїд, краще, коли проект змін до Конституції готується або на майданчику парламенту, або поза межами політичних структур. Але до механізму утворення конституційної комісії, що розробляла зміни, у віце-спікерки є питання: “Якщо конституційна комісія створюється президентом, який призначає голову Верховної Ради головою комісії – то це є вже певна владна шизофренія. Потім, коли президент створює комісію, він вже дає їй певне технічне завдання, і це вже певною мірою сковує тих людей, які там працюють, вони розуміють, що президент щось із цього всього хоче отримати“.

Оксана Сироїд зазначає, що група комісії з питань судової реформи на третину складалася з діючих суддів, до яких немає довіри, а представники “Реанімаційного пакету реформ”, до яких є довіра, включені не були. Це впливає на прозорість і на довіру до самого процесу.

Водночас під час роботи комісії було повноцінне обговорення конституційних змін у цій сфері – засідань комісії було 20, на відміну, наприклад, від групи з питань децентралізації, яка збиралася лише двічі. В цілому віце-спікерка називає проект змін якісним у порівнянні з тими, що були раніше, він дає можливість створити нові суди та набрати нових людей. Необхідну кількість голосів у парламенті вдасться, на її думку, набрати тоді, коли депутати розумітимуть, за якими механізмами будуть втілюватися ці зміни.

Оксана Сироїд нагадала, що зараз Центр політико-правових реформ, “Реанімаційний пакет реформ” спільно з Адміністрацією президента працюють над законопроектом, який запровадить нові процедури оцінювання, синхронні з новим конкурсом. Одним з елементів буде так звана Громадська рада доброчесності, яка оцінюватиме доброчесність майбутніх та діючих суддів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter