Суд заарештував організаторів “реабілітаційного центру”, де катували підопічних
Суд узяв під варту трьох організаторів “центру реабілітації наркозалежних” на Чернігівщині, де незаконно утримували і катували понад 200 людей.
Про це кореспонденту Центру інформації про права людини повідомили в ГУ НП в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
За словами заступника начальника головного управління Нацполіції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Сергія Пантєлєєва, Приморський суд Одеси обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою без права застави щодо організаторів так званого “центру реабілітації наркозалежних” в Чернігівській області.
“Зараз у СІЗО перебувають троє затриманих”, – сказав він.
За інформацією Пантєлєєва, їм повідомлено про підозру у вчиненні правопорушення за ч. 3 ст. 146 Кримінального кодексу України (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 10 років.
Також слідчі управління просять людей, які можуть бути свідками, перебували у центрі або є родичами підопічних, надати додаткову інформацію про діяльність центру. Розслідування справи здійснює ГУ НП у Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Голова Чернігівської ОДА Валерій Куліч дав доручення надати постраждалим у центрі необхідну допомогу і пообіцяв особисто контролювати це питання.
Між тим, директор департаменту Чернігівської ОДА Олег Русін зазначив у коментарі Центру інформації про права людини, що реабілітаційний центр був приватний і до системи соціального захисту області жодного стосунку не мав.
“Відкритий незрозуміло як”, – наголосив Русін. Чи діють аналогічні центри на території області, наразі невідомо.
Голова правління Освітнього дому прав людини у Чернігові Сергій Буров у коментарі Центру інформації про права людини підкреслив, що запит на такі заклади, судячи із оприлюдненої інформації, існує.
“Може, наміри там були і добрі, але методи лікування чи реабілітації повинні базуватись на принципах, що поважають людську гідність”, – сказав він. Буров повідомив, що звернень про порушення прав людини від наркозалежних чи їхніх родичів до його організації не надходило.
Нагадаємо, на Чернігівщині СБУ спільно із Генеральною прокуратурою 30 березня викрили протиправну діяльність організованої злочинної групи, що діяла під прикриттям центру з реабілітації наркозалежних та незаконно позбавляла людей волі.
Організатори “бізнесу” приймали замовлення на примусове “лікування” у так званому реабілітаційному центрі людей, які, на думку їхніх родичів чи знайомих, страждають від наркотичної, алкогольної або іншої залежності.
У результаті спецоперації, співробітники СБУ звільнили понад 200 незаконно утримуваних людей, які підтвердили факти катування та нанесення їм тяжких тілесних ушкоджень. Також затримано 22 наглядачів, у тому числі трьох осіб, які виконували організаторські функції.
У справі йдеться про православний реабілітаційний центр – Центр ресоціалізації наркозалежної молоді в честь ікони Божої Матері “Семистрільна”, що працював у селі Косачівка Козелецького району Чернігівської області.
Директор центру Сергій Моцак у день спецоперації заявив журналістам, що рідні самі привозили нарко- чи алкогольнозалежних до центру. Також заперечив інформацію про катування.
“Півроку тому у нас у центрі проходив реабілітацію чоловік з Криму, котрий був наркозалежним. Велика ймовірність, що саме він зателефонував до СБУ. Хоча конфліктів з персоналом у нього не було, однак людина мала проблеми з наркотиками. Можливо це якась його помста”, – зазначив Моцак. Також він повідомив журналістам, що центр не закриють.