Суд постановив виплатити 50 тисяч гривень компенсації незаконно мобілізованому 19-річному студенту

Дата: 02 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

Представники територіального центру комплектування незаконно відправили 19-річного студента Володимира Дядюха (ім’я змінене) у підрозділ територіальної оборони. Хлопець звернувся до громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Чугуєві, і за півтора року його виключили зі списків особового складу та звільнили зі служби за рішенням суду. 

Про деталі справи розповіли в УГСПЛ. 

Фото: Transparency International Ukraine

19-річний Володимир навчався на денній формі в одному з харківських університетів. До початку повномасштабної війни хлопець активно включався у розвиток свого навчального закладу та входив до органів студентського самоврядування.

Коли окупанти почали масовано обстрілювати Харків, у березні 2022 року Володимир евакуював з Харкова до Ужгорода свою матір. На вокзалі хлопця зустріли представники поліції та ТЦК, які супроводили його до військкомату. Дорогою Володимир розповів їм про те, що він навчається в університеті на денній формі та показав свій студентський квиток.

Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вніс Володимира до списку військовозобов’язаних, який пізніше направили до військової частини. Тим часом командир військової частини зарахував Володимира до особового складу, а згодом призначив хлопця кулеметником.

Володимир звернувся за юридичною допомогою до громадської приймальні УГСПЛ у Чугуєві. Щоб допомогти хлопцю, юристи мали оскаржити в суді наказ, а також довести, що мобілізація була незаконною.

“Йому спочатку в ТЦК сказали, що він може надати військовій частині документи, які підтверджують його статус студента, й що після цього його звільнять. Володимира ж мобілізували за один день і формально навіть документів про проходження військово-лікарської комісії не надали. Але такої підстави для звільнення з військової частини, як навчання, немає. Тобто йому одразу сказали неправду”, – розповів адвокат.

Ужгородський районний ТЦК відмовлявся надавати юристам потрібні документи, тому до суду довелося звертатися з мінімальним набором документів. Серед документів було підтвердження, що справа Володимира відсутня в Ужгородському РТЦК. Він навчався в Харкові і його справа з усіма документами була там. Навчальні заклади зазвичай проводять звірку з центром комплектування, надаючи підтвердження, що конкретна особа призовного віку там дійсно навчається.

Суд затягнувся на півтора року. Серед відповідачів справи були й Ужгородський РТЦК, і військова частина, до якої призвали Володимира. За весь час відбулося шість засідань. 

Серед документів, які розглядав суд, була власноруч написана Дядюхом заява про призначення його для проходження військової служби. Дата написання цієї заяви, 4 березня, не збігалася з днем, коли Володимира вже направили до військової частини. Центр комплектування видав наказ раніше – 2 березня. Оригінал заяви військкомат так і не надав.

Декілька місяців справа розглядалася у суді першої інстанції. Відповідачі не погодилися з рішенням суду, тож подали на апеляцію. Тільки після розгляду скарги в апеляційному суді, винесли остаточне рішення і Володимира звільнили.

“Проблема законодавства ще в тому, що коли незаконно мобілізують осіб, які мають право на відстрочку, військова частина не може їх самостійно звільнити, навіть якщо бачить порушення з боку ТЦК. Їхнє звільнення може відбутися тільки у судовому порядку. Тобто людина повинна йти до суду і доказувати, що дії ТЦК незаконні. Цей процес, як у випадку Володимира, може затягнутися. Водночас людина служить часто на передку, і подібні дії або бездіяльність можуть призвести до її смерті “, – пояснив адвокат.

За час служби хлопця відрахували з навчального закладу, оскільки він не міг приділяти час навчанню, знаходячись на фронті.

У вересні 2023 року Дядюха виключили зі списків особового складу та звільнили зі служби за рішенням суду. Суд задовольнив позов частково та постановив виплатити компенсацію у розмірі 50 тисяч гривень. 

Зараз Володимир повертається до цивільного життя, планує поновитися в університеті й закінчити навчання. У 21 рік Дядюх має посвідчення учасника бойових дій.

Нагадаємо, що Кабінет Міністрів України ввечері 30 січня схвалив та передав до Верховної Ради оновлений законопроєкт №10449 щодо проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.

Омбудсман уже критикував урядовий законопроєкт і звертав увагу, що Конституцію порушують норми щодо тих людей, які ухиляються від мобілізації. Йдеться про заборону на операції з нерухомістю, керування особистим транспортом і використання коштів. Однак ці позиції залишилися й в оновленій версії законопроєкту. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter