Став відомий порядок прийому на навчання в університети та коледжі для абітурієнтів з окупованої території

Дата: 17 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Міністерство освіти і науки України затвердило порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2025 році. Охочі вступники з прифронтових та окупованих територій, зокрема з тимчасово окупованого Криму, зможуть вступити на бюджетну форму навчання за спрощеною процедурою без складання національного мультипредметного тесту (НМТ).

Про це повідомляє “Крим.Реалії”.

Як відомо, дипломи, які видаються в університетах на ТОТ, не визнаються ані в Україні, ані у світі. 

Цьогоріч за спрощеною системою вступ можливий дистанційним, зі збереженням анонімності на всіх етапах, без українських документів, що засвідчують особу, а також без українських документів про шкільну освіту.

Навчання на бюджетній формі здійснюється за квотою та передбачає отримання стипендії та пільгове проживання в гуртожитку.

Абітурієнти з тимчасово окупованої території (ТОТ) можуть вступати також в тому випадку, якщо абітурієнт має документи про шкільну освіту, видані в окупації. За відсутності українського паспорта для вступу можна надати українське свідоцтво про народження.

Від вступників також не вимагають результатів НМТ чи зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) за минулі роки. Натомість вони складатимуть вступні випробування у навчальному закладі, коледжі чи університеті, який обрали.

Вступ за спрощеною процедурою відбувається через освітні центри “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”. Звертатися можна до будь-якого з цих центрів, незалежно від місця проживання.

Заступник міністра освіти і науки України в ефірі “Крим.Реалії” заявив, що українська система вищої освіти завжди відкрита для громадян, які зараз перебувають в окупації, та готова їм допомагати.

Михайло Вінницький

“Вступ може бути без зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), без НМТ на бюджетну форму. Є певна процедура, яка передбачає перевірку компетентностей чи, якщо хочете, результатів навчання. Люди, які вступають до нас, повинні мати певні знання, очевидно. Але вони не проходять процедуру, яку проходять решта вступників до нашої системи, тому що це нереально, щоб вони її проходили”, – каже Михайло Вінницький.

Вступні випробування можуть відбуватися дистанційно, утім, підписати договір про навчання потрібно протягом трьох місяців від початку навчання і продовжити здобуття освіти в очному форматі.

Михайло Винницький пояснив, що міністерство намагається максимально повернути студентів в аудиторію, тому це підвищуватиме якість освіти і убезпечить від втручання російських спецслужб в освітню сферу. 

“Ми розуміємо, що онлайн-освіта ніколи не буде такою якісною, як офлайн-освіта. На сьогодні політика Міністерства освіти така: там, де безпечно, де це можна забезпечити через укриття, через відповідну інфраструктуру, яка дозволяє безпечне навчання, ми намагаємося максимально повернути студентів в аудиторію […]. Ми маємо, на жаль, випадки, коли ворог використовує саме студентський доступ до вищої освіти для проникнення різними способами до наших університетів. У тому числі дистанційно, зокрема через вплив на наших студентів для різних диверсійних акцій”, – каже Михайло Винницький.

Заступник міністра нагадав, що для вступників з ТОТ передбачено стипендії та місця у гуртожитках.

Аналітик Центру громадянської освіти “Альменда” Олег Охредько повідомив, що для успішного складання предметів випускникам потрібно підготуватися.

Підготовку можна пройти з використанням VPN на онлайн-платформі Prometheus, а посібники можна знайти на сторінці “Альменди”.

“Торік ми підготували спеціальний, так званий спрощений курс програм, який розробило міністерство – переважно для Європи, але він підходить і для тимчасово окупованого Криму та Севастополя. З української мови та історії України. Їх можна завантажити на нашому сайті – це невеликі посібники, за допомогою яких можна підготуватися до складання вступних іспитів”, – каже Олег Охредько.

Правозахисник вказав також на проблему відсутності в абітурієнтів із Криму українських документів. В “Альменді” рекомендують виїжджати за російськими документами, які б підтверджували народження на Кримському півострові, а вже на материковій Україні отримати український паспорт.

“Можна звертатися по допомогу до громадських організацій, які іноді навіть, перепрошую за таке слово, за ручку виводять для того, щоб виїхати. Я думаю, що більшість кримських дітей мають такі документи, бо окупанти, у прямому розумінні слова, змушують отримати ці документи й без цих документів просто існувати на території окупованого Криму та Севастополя, на жаль, неможливо. А громадські організації та наша держава намагаються надати допомогу, щоб діти могли виїхати”, – розповів Олег Охредько.

Релокована з Криму до Києва правозахисна організація Альменда надає консультації кримчанам у WhatsApp, Facebook Messenger та Viber.

Також громадян консультує громадська організація Донбас SOS за телефоном гарячої лінії 0 800 309 110,. Абітурієнти в окупації можуть зв’язатися із гарячою лінією цієї правозахисної організації через вайбер, WhatsApp або телеграм за номером +38 093 500 69 18. 

Напередодні в “Альменді” заявили, що Україна досі не розробила чіткого механізму вступу до професійно-технічних навчальних закладів для молоді з тимчасово окупованих територій (ТОТ), що суттєво ускладнює реалізацію права на освіту. Правозахисники закликали владу усунути проблеми для бажаючих вступити до професійно-технічних навчальних закладів в окупації. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter