Стало відомо про нового українського в’язня в Росії: хто він?

Дата: 26 Червня 2018
A+ A- Підписатися

У Росії оголосили підозру українцю Ігорю Кияшку, якого ще 10 квітня затримали співробітники ФСБ.

Історію, про яку українські дипломатичні відомства дізнались тільки сьогодні, розповіло видання “Медіазона”.

Ігор Кияшко

10 квітня цього року екс-співробітника МВС, а тепер практикуючого адвоката Ігоря Кияшка затримали в готелі “Приют” у Нижньому Новгороді. До Росії чоловік поїхав за ліками для трирічного сина – стафілококовими бактеріями.

“Це засіб, який потрібно везти в спеціальному холодильнику, – бактерії поїдають золотистий стафілокок. У нас вони є в Україні, якимось чином завозять їх, але вони вже не настільки живі і не допомагають”, – розповіла жінка.

У готелі Кияшка затримали, коли він передавав гроші росіянину на ім’я Андрій Комов (реальне ім’я чоловіка ФСБ не розголошує). Із собою у Комова були деякі авіаційні деталі, які він намагався передати Кияшку.

“За версією слідства, на початку 2017 року Кияшко, “знаючи про існуючий попит і дефіцит на оборонних підприємствах України” на робочі лопатки (номенклатурний номер 088.24.8940) для виробництва турбореактивних двигунів РД-33 і “усвідомлюючи готовність державного концерну “Укроборонпром” і підконтрольних йому організацій купувати “ці лопатки, вирішив контрабандою вивезти з Росії дефіцитні деталі. Комов звернувся до “знайомого працівника одного з оборонних підприємств, які здійснюють виробництво деталей”. Утім, зазначає спецслужба, 1 липня Комов розповів ФСБ про інтерес українця до них і свої подальші дії погоджував із силовиками в рамках оперативно-розшукових заходів. Кияшко пообіцяв знайомому купити 42 лопатки на загальну суму $ 46,2 тисячі, тобто приблизно по тисячі доларів за одну деталь”, – розповідають журналісти “Медіазони”.

Спілкувалися чоловіки, за словами силовиків, у Telegram, а свою провину у контрабанді українець визнав.

За словами адвоката Євгена Губіна, на відставного майора “вийшли якісь люди”, які знали, що він періодично їздить до Нижнього Новгорода за бактеріями, і  погодився привезти деталі, щоб підробити. Дружина Кияшка в розмові з журналістами не змогла назвати тих, кому було б вигідно просити про перевезення деталей її чоловіка.

“У мене чоловік – адвокат, звичайно, він спілкується з багатьма людьми, допомагає”, – розказала вона і додала, що не знає, де він міг узяти $ 46,2 тисячі.

Наступного дня Кияшко подзвонив в Україну з невідомого номера, щоб поспілкуватись із дружиною. Розмова тривала трохи більше 20 секунд.

“Марина, мене затримали, я вас дуже люблю, бережи Міласіка”, – згадує вона.

Того ж дня Ленінський районний суд заарештував його.

Уже влітку дружина Кияшка Марина підписала угоду на разове відвідування чоловіка з адвокатом Губіним, 14 червня вони відвідали його в нижньогородському СІЗО-1. Як вважає захисник, після цього слідчі ФСБ “поспіхом” стали готувати Кияшку нове звинувачення. Через чотири дні, 19 червня, він уклав із дружиною українця угоду про його захист. Самого Кияшка, каже Губін, вранці того дня вивезли з СІЗО в управління ФСБ і цілий день протримали там “в склянці”.

“Година була дев’ята вечора, мені дзвонить адвокат за призначенням і каже: “У нас проводяться слідчі дії, висувається обвинувачення”. Я попросив дати слухавку слідчому і сказав: “Повідомляю, що у мене укладено угоду на захист Кияшка”. Він каже: “У мене нічого немає”, – розповів Губін.

Українець наполягав, щоб звинувачення було висунуто в присутності адвоката за угодою, але слідчий цю вимогу проігнорував, і арештант відмовився підписувати документи.

Пізніше виявилось, що чоловіка звинувачують не тільки в підготовці контрабанди, але й у шпигунстві. Російські силовики вважають, що ще до 1 червня 2017 року Кияшко почав спілкуватись із Андрієм Комовим, який приніс до нього в готель авіаційні деталі.

“За версією ФСБ, не раніше 22 серпня 2017 року Кияшко домовився купити у Комова копії технічної документації щодо багатофункціональної радіолокаційної станції (МРЛС) 92Н6А, яка використовується на зенітно-ракетних комплексах С-400, – ці відомості, стверджує ФСБ, становлять державну таємницю, а Кияшко діяв за завданням Служби безпеки України”, – зауважують у “Медіазоні”.

Звинувачення в шпигунстві захист Кияшко категорично відкидає: інформацію щодо радіолокаційної станції він ніколи не збирав, а секретні документи йому підкинули під час затримання.

За словами адвоката, після затримання Кияшку на голову наділи мішок. Так він провів якийсь час і, побоюючись за своє здоров’я – у Кияшко гіпертонія, – незабаром підписав свідчення. За першою статтею обвинуваченому загрожує до трьох з половиною років колонії, за другою – від 10 до 20 років.

“Я не маю можливості ознайомитись із протоколами допиту мого підзахисного, оскільки слідчий не допускає мене до справи. Ховається, не бере слухавки, порушує кримінально-процесуальний закон”, – каже Губін.

Завдяки цьому ж з адвоката поки не взяли підписки про нерозголошення, так що він може вільно спілкуватися з журналістами.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter