США занепокоєні, що Китай може надати військову та матеріальну допомогу Росії у війні проти України
Після розмови президентів США Джо Байдена і Китаю та Сі Цзіньпіна Білий дім занепокоєний можливою допомогою КНР Росії.
Про це заявила речниця Білого дому Джен Псакі під час брифінгу у Вашингтоні, інформує Укрінформ.
“Ми маємо такі занепокоєння. “Президент Байден детально окреслив ускладнення й наслідки, які настануть, якщо Китай надасть матеріальну підтримку Росії, котра чинить жорстокі напади на українські міста та мирне населення. І це те, за чим ми будемо стежити. Весь світ стежитиме”, – сказала Псакі.
Псакі наголосила, що Сполучені Штати спостерігатимуть передусім за діями офіційного Пекіна, а не за його заявами.
Експерти Project Syndicate вважають, що Китай міг би проявити себе як країна-лідер, поклавши край війні Росії проти України, скликавши “Велику двадцятку” та долучившись до гуманітарної допомоги біженцям з України й до відбудови українських міст.
Експерти вважають, що Китай може покладатися на свої основні принципи. Ще з часів Чжоу Еньлая в 1950-х роках Китай наголошував, що його зовнішня політика керується п’ятьма принципами мирного співіснування, серед яких взаємна повага до суверенітету і територіальної цілісності, ненапад і невтручання у внутрішні справи інших країн. Напад Росії на Україну грубо порушує ці цінності.
Як Штати стали на чолі Плану Маршалла європейської реконструкції після Другої світової війни, так і Китай може сьогодні допомогти Україні.
Project Syndicate
Експерти переконані, Китай сам по собі не може вирішити фундаментальну незгоду, яка спричинила російсько-українську війну, але може забезпечити структуру та відданість процесу вирішення війни, адже через нову угоду про партнерство між Сі й Путіним Китай має набагато більші важелі впливу на Російську Федерацію, ніж західні санкції.
Нагадаємо, напередодні видання “New York Times” з посиланням на посадовців США повідомило, що Росія попросила Китай надати їй військову техніку та підтримку у війні з Україною. Також Росія звернулася до Китаю з проханням про додаткову економічну допомогу задля протидії санкціям.
За даними ЗМІ, Росія запросила у Китаю 5 видів військового обладнання, зокрема зенітні ракети, а також безпілотники, бронетранспортери, машини та обладнання, пов’язане з розвідкою. У посольстві Китаю відхрестилися від таких тверджень.
Раніше міністерка торгівлі США Джина Раймондо попередила китайські компанії про заборону доступу до необхідних американських технологій, якщо вони порушуватимуть санкції проти Росії.