Справа Корбана показала, що систему кримінальної юстиції потрібно реформувати негайно

Дата: 03 Листопада 2015
A+ A- Підписатися

Створення Державного бюро розслідувань допоможе вдосконалити механізм контролю за діяльністю правоохоронців.

Як зазначається на сайті Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, “справа Геннадія Корбана вкотре підтвердила необхідність якнайшвидшого реформування кримінальної юстиції”.

У повідомленні омбудсмана наголошується, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановленому законом. У разі необхідності запобігти злочинові чи його перепинити можна утримувати людину під вартою, але обґрунтованість такого запобіжного заходу протягом 72 годин має перевірити суд.

Співробітники СБУ, Генпрокуратури, МВС України стали широко застосовувати практику затримання без ухвали слідчого судді саме у випадках, які не передбачені статтею 208 КПК України – зокрема, не на місці злочину. Такі затримання відбувалися за підозрою у злочинах, що були вчинені кілька місяців або навіть років тому, отже, потрібно було керуватися іншою статтею.

“Окремо варто наголосити, що практика “повторних” затримань була предметом розгляду Європейського суду з прав людини у справі “Фельдман проти України”. Європейський суд, зокрема, зазначив, що ситуація, коли суди своїми рішеннями звільняли заявника з-під варти, але такі рішення залишалися невиконаними, в тому числі у зв’язку з негайним наступним затриманням заявника, є порушенням пункту 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод“, – йдеться у повідомленні омбудсмана.

Також існує проблема із забезпеченням права на захист  – моніторинг засвідчив, що правоохоронці не повідомляють негайно родичів та центри надання безоплатної правової допомоги про затримання людини.

За словами омбудсмана, ці проблеми вказують на необхідність реформування системи кримінальної юстиції, зокрема створення Державного бюро розслідувань. Це допоможе вдосконалити механізм контролю за діяльністю правоохоронних органів та запобігти порушенню прав і свобод людини в рамках кримінального провадження.

Нагадаємо, Геннадія Корбана, соратника екс-голови Дніпропетровської обладміністрації Ігоря Коломойського та кандидата у мери Києва, затримали 31 жовтня за підозрою у керівництві організованим злочинним угрупованням. Експерти Центру політико-правових реформ вказали на низку процесуальних порушень при затриманні, які можна буде оскаржити у Європейському суді. Наприклад, затримання відбулося без дозволу слідчого судді, а в рішенні суду про обшук не вказано конкретних речей, які хотіли знайти.

Сьогодні вранці Корбана доставили з лікарні, де він перебував через погіршення стану, в Новозаводський суд Чернігова, який мав обрати йому запобіжний захід. Але близько 8:45 вивели його з будівлі суду та вивезли до Києва. Згодом у Генпрокуратурі повідомили, що Корбана затримали знову в рамках нового кримінального провадження та у порядку ст. 208 КПК.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter