Справа МН-17: прокуратура просить від 30 до 40 тисяч євро компенсації кожному родичу загиблого в катастрофі
Прокуратура Нідерландів закликала суд призначити компенсації в розмірі від 30 до 40 тисяч євро родичам жертв збиття малайзійського “боїнга” MH-17 над Донбасом у 2014 році.
Про це повідомляє DW.
20 грудня прокуратура почала оголошувати обвинувальний висновок у справі. Так, серед іншого в суді прозвучали слова про те, що обвинувачені Ігор Гіркін, Сергій Дубинський, Олег Пулатов та Леонід Харченко є повністю відповідальними за катастрофу, внаслідок якої загинули 298 людей.
“Ці четверо підозрюваних використовували “Бук” як власний інструмент, щоб збити літак. Вони тісно співпрацювали, був чіткий розподіл завдань, і всі підозрювані відігравали активну та важливу роль у підготовці та скоєнні злочину. Тому вони солідарно відповідальні… Те, що вони самі не натиснули кнопку, не має юридичного значення”, – говорив на засіданні прокурор Тійс Бергер.
Генеральна прокурорка Нідерландів Біргіт ван Руссел, виступаючи перед судом 21 грудня, заявила, що родичів жертв, які можуть розраховувати на компенсацію, розділили на три категорії:
- До першої ввійшли чоловіки та дружини загиблих, офіційно зареєстровані партнери та близькі партнери, які жили разом із загиблими, діти, батьки та опікуни. Всі вони мають отримати по 40 тисяч євро компенсації.
- До другої категорії ввійшли діти та батьки, які не проживали разом із загиблими. Їм пропонують виплатити по 35 тисяч євро.
- До третьої – брати, сестри, бабусі, дідусі, онуки, дядьки та тітки, племінники та племінниці. Вони мають отримати по 30 тисяч євро.
Оголошення вироку в справі очікують не пізніше ніж наприкінці 2022 року. Прокуратура запропонувала для чотирьох обвинувачених максимальний термін покарання — довічне ув’язнення.
Офіційно прокуратура Нідерландів висунула звинувачення в справі:
- Сергію Дубинському (позивний Хмурий) – голова розвідки так званої “ДНР”, ветеран ГРУ РФ. Його вважають організатором бойового застосування установки.
- Ігорю Гіркіну (позивний Стрелок) – “міністр оборони” так званої “ДНР”. Як встановили слідчі, вранці 18 липня він розмовляв із Дубинським, який пов’язаний з евакуацією установки “Бук” з підконтрольної сепаратистам території України назад до Росії.
- Олегу Пулатову (позивний Гюрза) – підполковник запасу російських повітряно-десантних військ. Причетний, за версією слідства, до перевезення “Бука” й організації охорони району падіння уламків збитого літака. Вважається, що він був біля установки в момент пуску.
- Леонідові Харченку (позивний Кріт) – громадянин України, командир так званого “розвідувального батальйону” в “2-му відділі ГРУ ДНР”, причетний до охорони установки “Бук” у районі місця пуску на південь від Сніжного. Він, можливо, також координував транспортування “Бука” з Донецька до місця пуску і подальшу евакуацію установки до Росії.
Раніше Росія відмовила в допиті трьох обвинувачених. Влада РФ пояснила відмову тим, що кримінально-процесуальний кодекс країни забороняє обвинуваченому в кримінальній справі виступати свідком у тій самій справі.