Спікерка Сейму Латвії: “Крим був відправною точкою, і його повернення до України залишається нашою метою”
Крим був відправною точкою, з якої почалася агресія Росії 2014 року, і повернення півострова під контроль української влади залишається метою міжнародних партнерів України.
На цьому наголосила спікерка Сейму Латвії Дайґа Мієріня під час спільної пресконференції зі спікером Верховної Ради України Русланом Стефанчуком у межах III Парламентського саміту Кримської платформи в Ризі, повідомили на сайті ініціативи.
Під час заходу його учасники обговорили питання міжнародної підтримки України, зокрема подальшу консолідацію зусиль для протидії російській агресії та важливості системного документування злочинів окупантів.
“Крим був відправною точкою, і його повернення до України залишається нашою метою. Водночас ми повинні визнати, що наслідки російської агресії виходять за межі кордонів України. Росія продовжує розколювати, впливати та залякувати через дезінформацію і навіть диверсійні операції у наших країнах”, – підкреслила спікерка латвійського парламенту.
Тому партнери мають надавати всю необхідну підтримку для наближення України до перемоги, одночасно обмежуючи здатність Росії підривати демократію та верховенство права в інших місцях, уточнила вона.
Зі свого боку Стефанчук наголосив, що Парламентські саміти Кримської платформи щороку стають масштабнішими, залучаючи дедалі більше представників з різних країн світу та розширюючи географію учасників.
“Особливістю цьогорічного саміту стала широка участь представників корінного кримськотатарського народу та депутатів Верховної Ради України… А одним із ключових аспектів – звернення до європейських парламентів із закликом підтримати резолюції про визнання депортації кримськотатарського народу 1944 року актом геноциду. Першим це зробила Латвія, а слідом приєдналися парламенти Польщі, Канади, Литви та Естонії. Ми дуже вдячні за це”, — сказав він.
Стефанчук подякував усім учасникам саміту за ухвалення спільної заяви із рішучим засудженням агресії РФ. У ній, зокрема, наголошується на необхідності системного документування злочинів, вчинених окупантами.
Спікерка Сейму Латвії наголосила, що російська агресія не досягла й не досягне своїх цілей, а Україна не залишиться наодинці.
“Ми стоїмо разом із вами, і ми продовжуватимемо стояти разом до перемоги України”, – заявила вона.
За підсумком пресконференції учасники висловили спільну позицію щодо невідворотності справедливості та необхідності повного звільнення окупованих територій України, зокрема, Криму.
Нагадаємо, що 23–24 жовтня 2024 року в столиці Латвії Ризі відбувся III Парламентський саміт міжнародної Кримської платформи, організований парламентом Латвійської Республіки в співпраці з Експертною мережею Кримської платформи, Латвійською платформою для розвитку співпраці (LAPAS) та Латвійським інститутом міжнародних відносин.
Участь у заході взяли делегації з понад 40 країн світу та представники міжнародних організацій.
Два попередніх парламентських саміти Кримської платформи відбулися в Загребі (Хорватія) та Празі (Чехія).
Раніше ZMINA повідомляла про те, що цьогорічний III Парламентський саміт Кримської платформи містить у форматі проведення багато елементів, пов’язаних з культурою та особистими історіями кримських татар – як жертв депортації 1944 року, так і політв’язнів Кремля, які потрапили під репресії з початку окупації Криму 2014 року.