Сьогодні в Україні відзначають 75 років від дня трагедії у Бабиному Яру

Дата: 29 Вересня 2016
A+ A- Підписатися

Сьогодні в Україні відзначають 75 років від дня трагедії у Бабиному Яру, коли за два дні було вбито близько 34 тисяч евреїв.

Під час Другої світової війни війська нацистської Німеччини, які зайняли Київ, використовували урочище Бабин Яр в північно-західній частині Києва як місце масових розстрілів цивільного населення, головним чином євреїв.

29 вересня 1941 року по наказу окупаційної адміністрації все єврейське населення було зобов’язане з’явитися до Бабиного Яру.

Тут людей групами проводили через пропускний пункт, після чого заганяли на край яру і розстрілювали. До 30 вересня жертвами розправи стали 33771 євреїв.

Масові вбивства тривали: за офіційними даними, в Бабиному Яру розстріляли понад сто тисяч киян.

Але під час війни в Бабиному Яру вбивали та ховали не лише євреїв.

Впродовж двох років німецької окупації до листопада 1943 року тут розстрілювали і закопували цілі групи людей, яких також вважали ворогами нацистів, – ромів, українських націоналістів, пацієнтів київської психіатричної лікарні та інших. Оцінки кількості жертв сягають принаймні 100 тис. осіб, понад дві третини з яких були євреями.

“Дорога смерті”, якою пройшли десятки тисяч євреїв 29 вересня 1941 року, пролягала від Лук’янівської площі по вул. Мельникова до перших воріт Єврейського кладовища, далі – на вул. Кагатну (нині – сім’ї Хохлових), потім по вул. Табірній (нині – Дорогожицькій).

Біля входу до Братського кладовища у євреїв відбирали гроші, коштовності, документи, а також наказували залишати речі й верхній одяг. У кінці Братського (Воїнського) кладовища (нині – територія телевежі) люди повертали у прохід між огорожею кладовища та краєм яру.

Розстріл відбувався на майже півкілометровому відтинку яру, який починався біля пам’ятника (1976 р.), а закінчувався за теперішньою станцією метро “Дорогожичі”. Упродовж 29–30 вересня 1941 року тут загинула 33 771 особа. Станом на 12 жовтня загальна кількість страчених перевищила 51 тисячу.

Взимку 1941–1942-го у Бабиному Яру загинули члени Організації українських націоналістів. Із кінця зими 1942-го до вересня 1943-го Бабин Яр заповнюють своїми тілами в основному в’язні Сирецького концтабору, здебільшого підпільники – українські націоналісти й радянські партизани.

Сьогодні у Бабиному Яру протягом дня проводитимуть жалобні заходи: панахида та покладання квітів до пам’ятних знаків Національного історико-меморіального комплексу “Бабин Яр”.

А о 12:00 буде хвилина мовчання.

У скорботному заході, що почнеться  біля пам’ятника мирним громадянам та військовополоненим візьмуть участь ієрархи українських церков, представники спільнот, чиї мученики знайшли останній спочинок у землі Бабиного Яру, родичі і близькі жертв, представники громадських організацій та політичних партій.

У Національній опері в четвер пройде концерт пам’яті загиблих у Бабиному Яру. А у готелі “Хілтон” проведуть семінар “Пам’ять Голокосту в посткомуністичних країнах”.

***

У центрі Києва у зв’язку з жалобними заходами обмежать рух транспорту.

На вулицях Мельникова та Олени Теліги від 13 до 21 години обмежать рух на смузі маршрутного транспорту. Це стосуватиметься окремих ділянок: на Мельникова – від вулиці Сім’ї Хохлових до Олени Теліги; на Теліги – від Мельникова до вулиці Ольжича.

З 12 до 19 також повністю закриють рух по вулиці Лаврській – від площі Слави до вулиці Цитадельної.

У роботу пасажирського транспорту, що ходить по цих вулицях, внесуть зміни. Детальніше про них можна прочитати на сайті Патрульної поліції.

Увечері (від 17 до 22 години) можуть також обмежувати рух по вулицях, де їхатимуть кортежі. Це, зокрема, Набережне шосе, вулиця Грушевського, Хрещатик, Михайлівська, Велика Житомирська та Січових Стрільців.

Від 13 до 21 години не працюватиме для пасажирів вихід із підземного переходу станції “Дорогожичі” до урочища Бабин Яр.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter