Соціальний супровід у військових частинах закликають зробити не експериментом, а постійною послугою
Започаткована у 2023 році послуга соціального супроводу у військових частинах має перетворитись з експериментальної на постійну, адже на це є запит.
Про це розповіли у Мінсоцполітики.

Спершу в п’яти підрозділах експериментально почали працювати спеціальні працівники, торік таких підрозділів стало більш ніж три десятки, а на початку цього року погодили створення цілої служби, що б охоплювала усе військо.
Посадовці мотивували запуск послуги тим, що після початку повномасштабного російського вторгнення до армії потрапило багато цивільних, які не завжди можуть самостійно розв’язати питання, що виникають через службу. До армії у 2022 році найбільше людей потрапило зі сфери приватного підприємництва, айті, сфери послуг, будівельної галузі, держслужбовців та медиків.
Втім, після перших етапів роботи фахівці кажуть, що супровід потрібен не лише мобілізованим, але й кадровим військовим. Як розповіли у громадській організації “Центр соціальної адаптації”, що працює в Черкасах з 2000 року для соціальної адаптації звільнених військовослужбовців, першим, хто у них отримав допомогу, став командир однієї з військових частин.
Цей приклад, як зазначає голова організації та колишній військовий Геннадій Мельниченко, показав іншим, що звертатися по допомогу – це нормально і правильно.
Тема ментального здоровʼя серед чоловіків, яких є більшість у війську, є табуйованою, бо часто ті нехтують допомогою через сексизм та дорослішання у світі, де виховують, забороняючи вияви вразливості. Окрім цього, надавати соціальний супровід навчають капеланів, до яких частина військових звертається охочіше, ніж до фахівців.

За словами Мельниченка, запит на супровід з часом зростає з-поміж військових.
Очільник організації радить іншим надавачам послуг налагодити роботу з Фондом осіб з інвалідністю та Міністерством соціальної політики, а також залучати органи місцевого самоврядування та профільні волонтерські організації та фонди.
Нагадаємо, що у низці ТЦК та навчальних центрах запрацюють цивільні психологи, щоб допомогти мобілізованим адаптуватись.
Також уряд для зручності збере у єдиний реєстр психологів, які працюють з військовими.