Скасування виплати допомоги може стимулювати переселенців до повернення на окуповані території – Омбудсман

Дата: 22 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Премʼєр-міністра Дениса Шмигаля щодо змін у механізмі виплати допомоги для внутрішньо переміщених осіб, які наберуть чинності з 1 березня. Він вважає, що нововведення потребують “негайного перегляду”, оскільки скасування цих виплат може підштовхнути переселенців до виїзду за кордон або повернення на окуповані території.  

Про це він написав на своїй фейсбук-сторінці.

Фото: Zayava Info

За попередніми оцінками Омбудсмана, потенційно 1 мільйон внутрішніх переселенців може втратити право на допомогу, що може мати значні негативні наслідки для людей, які вже постраждали від війни.

“Для більшості ВПО допомога на проживання – єдине джерело доходу. Втрата цієї допомоги може позбавити їх доступу до базових потреб та житла”, – наголосив Лубінець.

У своєму зверненні Лубінець звернув увагу на те, що уряд не запровадив дієвих механізмів для заохочення переселенців до працевлаштування.

Відтак  скасування виплати допомоги може стимулювати внутрішньо переміщених осіб до повернення на тимчасово окуповані території, небезпечні території або переміщення до інших країн. Уповноважений пояснив, що використання значних фінансових ресурсів для евакуації людей із зони бойових дій стає нераціональним, коли людям відмовляють у базовій підтримці після переміщення, що спонукає їх повертатися назад.

“Сподіваюсь, що уряд перегляне зміни щодо допомоги ВПО з урахуванням зауважень, викладених у моєму зверненні”, – додав він.

Нагадаємо, що з 1 березня поточного року уряд змінить правила виплат для ВПО. Допомогу призначатимуть лише найуразливішим категоріям населення, щоб зробити її адресною та оптимізувати бюджет. Деякі внутрішньо переміщені особи втратять виплати.

Автоматично ще на 6 місяців продовжать виплати для ВПО, які не мають можливості  працювати, а саме:

  • для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року  розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
  • осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжко хворих дітей (детальний перелік – у постанові);
  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.

Крім того, виплати ще на 6 місяців також збережуть для деяких груп ВПО, якщо подадуть окрему заяву.

Йдеться про таких людей:

  • малолітня дитина, яка прибула в нову громаду без супроводу законного представника;
  • вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності  для жінок, яких віднесено до IIV категорій осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС);
  • людина, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та /або отримує державну соціальну допомогу (за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн.

Також за заявою допомога продовжуватиметься, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї не перевищує 9444 грн:

  • Для осіб працездатного віку, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;
  • сімей, у яких виховується троє і більше дітей до 18 років (при цьому всі діти проживають в сім’ї та не виховуються в інтернатних закладах).

Допомогу також отримають сімʼї, які проживають на територіях, де ведуться або можливі бойові дії. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter