Школярів та студентів треба навчати, як протидіяти пропаганді – експерт
Перед початком російської інформаційної агресії в Україні припинили готувати фахівців з протидії пропаганді.
Про це розповів Валентин Петрик, доцент спеціальної кафедри Інституту спецзв’язку та захисту інформації Національного технічного університету України “КПІ” під час круглого столу “Російська пропаганда та релігійний радикалізм як ключові фактори дестабілізації світу”.
Як повідомляє кореспондентка Центру інформації про права людини, експерт зазначив, що у навчальних закладах не приділяють уваги питанням протидії інформаційним впливам. Відсутні дисципліни, які можуть формувати критичне мислення.
У шкільній дисципліні “Безпека життєдіяльності” ці питання не розглядаються, і викладають цю дисципліну переважно люди без належної освіти – викладачі географії, біології тощо. А у вишах фактично дублюють цей курс замість того, щоб надати студентам зайві години для вивчення чогось більш корисного.
“Те саме стосується і психології. Я проводив моніторинг програм та навчальних посібників з психології – там майже нічого немає про те, як виявляти шкідливі психологічні впливи“, – говорить Валентин Петрик.
За часів президентства Віктора Януковича, згадує експерт, було ліквідовано два відповідних підрозділи Служби безпеки України, один підрозділ у Раді національної безпеки і оборони.
“Тривалий час тривала ліквідація. І коли почалася агресія, суспільство не було готове, тому що багато фахівців були вже не в тих структурах, і вони не могли щось розробити“, – говорить Петрик.
Він пропонує запровадити нову дисципліну “Захист інформаційного простору” або “Інформаційно-психологічна безпека людини, суспільства і держави”, де будуть, зокрема, розглядатися питання інформаційного тероризму та кібербезпеки, приклади закордонного досвіду такої протидії.
З такими пропозиціями Валентин Петрик пропонує звертатися вже до нового міністра інформаційної політики, та разом з ним домовлятися з представниками Міністерства освіти.
Як зазначає експерт, російська пропаганда зараз перейшла від використання мови ворожнечі до так званого “інформаційного шуму”, мета якого – створити у суспільстві атмосферу “війни всіх проти всіх”. Для протидії цьому він також пропонує створювати інтернет-канали як альтернативу комерційному телебаченню, яке переважно належить фінансово-промисловим групам.