Серпневий удар росіян по драмтеатру в Чернігові: чим, звідки та хто його завдав?

Дата: 01 Листопада 2023
A+ A- Підписатися

19 серпня 2023 року російські військові завдали авіаційного удару по Чернігову, поціливши в тамтешній драмтеатр. Унаслідок атаки постраждало понад дві сотні цивільних, семеро з яких загинули. 

За час, який минув відтоді, правозахисники з Truth Hounds, що входить до коаліції “Україна. П’ята ранку”, ідентифікували ймовірних причетних до удару. 

ZMINA переказує результати їхньої роботи. 

Своє розслідування дослідники почали з того, що встановили тип зброї, яким завдали удару російські військові. Одразу після трагедії керівник Департаменту нагляду в кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, Офісу генерального прокурора України Юрій Бєлоусов заявив, що гатили росіяни балістичною ракетою “Іскандер-М”. 

Утім, дослідники з Truth Hounds вважають, що били російські військові ракетою “Іскандер-К”. Її відмінностями є крильця на корпусі та хвостове оперення для стабілізації, а також маршовий турбореактивний двигун, що надає характерного звуку під час польоту. Деталі на корпусі снаряда вдалося розгледіти на відео, а звук, схожий на звук реактивного літака, підтвердили щонайменше п’ять свідків. 

Ракета маневрувала протягом польоту над Чернігівщиною. Запустили її, найімовірніше, з території Брянської або Курської області. Дослідники змогли встановити маршрут ракети та з’ясувати, що ключовий маневр вона здійснила поблизу населеного пункту Степанівка — змінила напрямок польоту з південно-західного на північно-західний, а згодом на західний до Чернігова.

Боєприпас здетонував над будівлею драмтеатру, після чого, найімовірніше, частина паливного бака і двигуна ракети, пролетіла в напрямку кута будинку за адресою проспект Миру, 20, розташованого приблизно за 120 метрів від центру вибуху. 

На детонацію бойової частини ракети над обʼєктом указує серед іншого характер руйнувань драмтеатру. Так, найбільше постраждала саме покрівля, що під дією вибухової хвилі злетіла з будівлі додолу або провалилася на горище. Прикметно, що цегляні трикутні стіни, споруджені між дахом і перекриттям верхнього поверху будівлі, вціліли. 

Як пояснили правозахисники, розрив ракети над ціллю забезпечує так званий неконтактний детонатор (proximity fuze – англ.), завдяки якому носовій частині ракети необов’язково контактувати з твердою поверхнею. Неконтактні детонатори встановлюють на ракетах, бомбах і снарядах (зокрема, касетних), щоб збільшити площу ураження. 

Неконтактні детонатори існують і для ракет типу “Іскандер”. З відкритих джерел відомо, що одне з підприємств російського концерну “Алмаз-Антей”, а саме ПАО “НПП “Імпульс”, виробляє лазерні датчики висоти підриву для тактичних ракет “Точка-У”, “Іскандер-М” та інших.

Щодо причетних до атаки військових, то дослідники нагадують, що за ракетні атаки по прикордонних з РФ північних і північно-східних українських областях (Чернігівська, Сумська, Харківська) відповідає угруповання військ “Захід”. Це публічно визнає й міноборони РФ.

Для ідентифікації відповідального за атаку на Чернігівський драмтеатр дослідники на основі даних розвідки за відкритими джерелами виокремили підрозділи угруповання “Захід”, на озброєнні в яких є “Іскандери”: 

  • 112 ракетна бригада в складі 1 танкової армії;
  • 26 ракетна бригада в складі 6 загальновійськової армії;
  • 448 ракетна бригада в складі 20 загальновійськової армії; 
  • 152 ракетна бригада в складі 11 армійського корпусу.

У підсумку дослідники віднайшли докази бойового розгортання 26 ракетної бригади на території Брянської й Курської областей РФ, хоч офіційно вона дислокується в місті Луга Ленінградської області. Ця бригада першою в РФ повністю переозброїлася на ОТРК “Іскандер” з ТРК “Точка-У”.

За допомогою OSINT правозахисники ідентифікували чималу частину особового складу 26 ракетної бригади 6 загальновійськової армії РФ разом з її командуванням, яке, найімовірніше, віддало наказ атакувати Чернігів 19 серпня 2023 року. 

Командиром 26 ракетної бригади є полковник Павло Миколайович Русаков

Нагадаємо, що торік у березні російські військові завдали авіаудару по лікарні та готелю в Миколаєві. Правозахисники з Truth Hounds також змогли встановити, чим, звідки та хто його завдав. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter