Серед українців довіра до судів та прокуратури є критично низькою – дослідження

Дата: 09 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Довіра суддям і прокурорам серед опитаних соціологами українців є критично низькою, бо лише 12% довіряють судам і лише 9% – прокуратурі.

Такі дані дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології. 

Інфографіка КМІС

Соціологи торік з 2-го по 17 грудня поцікавились думкою 985 людей, старших за 18 років. Опитування охопило лише території, які контролює український уряд, втім, до вибірки потрапили ВПО, які переїхали з російської окупації. 

КМІС щорічно заміряє рівень довіри серед громадян до різних інституцій, й у новому дослідженні вивчали ставлення до одинадцяти інституцій. 

Так, рівень довіри до Верховної Ради за останній рік майже не змінився – 13% проти 15% у грудні 2023 року. Втім, з 61% до 68% зросла частка тих, хто не довіряє парламенту. Дослідники помітили, що більш як половина опитаних змогли назвати принаймні одну фракцію, чию діяльність схвалюють, тож висока недовіра парламенту загалом не означає недовіри всім нардепам. 

Щодо уряду, то довіра до нього трохи вища, але також є низькою: нині довіряють 20%, а у грудні 2023 року таких було 26%. Водночас за рік з 44% до 53% зріс рівень недовіри.

За рік збільшилась й недовіра до поліції: довіряють поліціянтам 37%, а не довіряють 38%. У грудні 2023-го ці показники були на рівні 41% та 29% відповідно. 

Інфографіка КМІС

Щодо рівня довіри судам та прокуратурі, то дослідники зазначають, що формально показники майже не змінились за рік, втім, за іншими даними можна побачити загострення сприйняття ситуації зі справедливістю. 

Доволі низькою є довіра українським ЗМІ. Дослідники за рік зафіксували незначний, але низхідний тренд щодо цього питання. Нині українським ЗМІ довіряють 27%, не довіряють – 42%, а решта 32% не визначились. У грудні 2023 року рівень довіри був 29%, а недовіри – 40%. 

Високий рівень довіри зберігають лише Сили оборони та СБУ. Першим довіряють 92% українців, а другим – 54%. Щодо недовіри, то мова йде про 2% та 21% відповідно. 

За регіональним розподілом за рік критика влади зросла у всіх областях, хоч у всіх регіонах більшість досі довіряє президенту. Крім цього, у всіх регіонах абсолютна більшість довіряють ЗСУ і волонтерам.

Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький, коментуючи отримані дані, каже, що ситуація з довірою суспільним інституція демонструє тривожні тенденції. Так, досі більшість громадян готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно, але водночас вимагають справедливого розподілу тягаря. 

“Ці проблеми мають ширші негативні наслідки. Вони сіють зневіру у частини населення, що взагалі в Україні можливі реформи. А зневіра і песимізм, як ми показували раніше, ведуть багатьох людей до відчуття, що немає сенсу продовжувати боротьбу. Тобто у свідомості населення проблеми в судах і прокуратурі підривають морально-психологічну готовність продовжувати опір агресору”, – пояснює Грушецький.

Нагадаємо, що лише 13% українців виступають проти критики влади під час війни. Водночас понад 40% громадян відчувають погіршення ситуації із демократією за президентства Володимира Зеленського, а більшість із них винуватить в цьому владу. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter