Сексуальне насильство, пов’язане з війною: на які репарації мають право потерпілі за новим законом
В Україні зафіксували 331 факт сексуального насильства, пов’язаного з війною. Серед потерпілих – 17 неповнолітніх.
Про це повідомили в Офісі Омбудсмана України.
Сексуальне насильство під час збройних конфліктів (СНПК) є однією з найстрашніших форм порушення прав людини, звернув увагу Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. За його словами, в умовах війни в Україні масштаби такого насильства суттєво зросли.
Зокрема, за даними Офісу генерального прокурора, з початку повномасштабної військової агресії РФ в Україні зафіксували 331 факт сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. Серед потерпілих – 213 жінок, 118 чоловіків та 17 неповнолітніх (16 дівчат і один хлопець).
До сексуального насильства, скоєного проти будь-якої людини у зв’язку зі збройною агресією РФ проти України з 20 лютого 2014 року, належить:
- зґвалтування;
- примусові вагітність, аборт, стерилізація;
- примушування до заняття проституцією;
- примушування до статевого акту з третьою особою;
- примушування споглядати статевий акт;
- сексуальне рабство, торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації;
- примусове обрізання, кастрація, насильницькі дії над статевими органами;
- примусове оголення сексуального характеру;
- будь-які інші форми сексуального насильства та погрози його вчинити.
До постраждалих від СНПК зараховують також дітей, народжених унаслідок такого насильства.
20 листопада 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон “Про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, та невідкладні проміжні репарації”. Документ визначає правовий статус таких потерпілих та членів сімей померлих осіб, які постраждали від СНПК. Закон набуде чинності 18 червня 2025 року.
Людина, яка постраждала від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією РФ проти України, має право на отримання невідкладних проміжних репарацій, які охоплюють:
- право на невідкладну грошову допомогу;
- право на безоплатне проходження реабілітації незалежно від місця проживання та залежно від потреб для відновлення фізичного та психологічного стану і соціальних функцій;
- право на отримання інформації про свої права та можливості їхньої реалізації.
Постраждалим від сексуального насильства на війні гарантується право на повагу до честі, гідності та гуманне ставлення, відновлення порушених прав, безоплатні соціальні послуги та юридичну допомогу, отримання тимчасового притулку.
Раніше урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко припускала, що кількість постраждалих від сексуального насильства на війні може бути вдесятеро більшою за офіційну.
Виплати в межах проєкту, спрямованого на проміжні репарації постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з війною, отримали понад 300 українців. Розмір виплати для постраждалих від сексуального насильства внаслідок війни становитиме 3 тисячі євро. Фонд Global Survivors Fund, що фінансується урядами різних країн, виплачує ці репарації в межах пілотного проєкту.