СБУ готується до “наймасштабнішої реформи” часів незалежності: що зміниться
Колегія Служби безпеки України підтримала концепцію нової редакції Закону “Про Службу безпеки України”, яка покладе початок реформі спецслужби.
Про це повідомляє пресслужба відомства.
Українську службу безпеки, за словами її голови Івана Баканова, хочуть наблизити до кращих моделей спецслужб держав-членів ЄС і НАТО. У межах змін, які у відомстві вже назвали “наймасштабнішою реформою СБУ за часів незалежності”, планують:
- відмовитися від невластивих функцій;
- унеможливити розслідування злочинів, що не становлять загрози державній безпеці;
- розширити контррозвідувальний вектор роботи служби та ризико-орієнтований підхід до протидії загрозам держбезпеці;
- впровадити гнучку структуру служби;
- скоротити та перезавантажити кадровий склад відомства;
- демілітаризувати СБУ;
- підвищити рівень заробітної плати працівників;
- деполітизувати керівну вертикаль СБУ;
- призначати голову відомства на строк, що не збігається зі строком каденції президента України;
- вдосконалити порядок міжнародного співробітництва та обміну інформацією з партнерськими спецслужбами;
- сформувати розгорнуту систему демократичного цивільного контролю за діяльністю спецслужби, що, зокрема, унеможливить тиск на бізнес.
“Необхідність кардинальних змін у спецслужбі викликана швидкісною мутацією викликів, що впливають на рівень національної безпеки. Служба має не лише аналізувати загрози в режимі онлайн, але і передбачати нові, оперативно розробляючи “вакцини”, що зможуть нейтралізувати загрози ще на етапі їхнього виникнення”, – запевнив голова СБУ Баканов.
За його словами, у відомстві, не чекаючи законодавчих змін, уже почали впроваджувати деякі етапи реформи, проте не повідомили які.
Найближчим часом, як запевнили в СБУ, проєкт нової редакції Закону України “Про Службу безпеки України” мають презентувати міжнародним партнерам та президенту Зеленському.
Як відомо, реформа СБУ була однією з вимог, яку до нової влади поставили правозахисники ще в липні цього року. Експерти тоді зазначали, що відомство успадкувало багато притаманних радянській спецслужбі функцій та працює практично без будь-якого контролю за своєю роботою.