Рейтинг прозорості роботи парламентських комітетів: Рух ЧЕСНО визначив лідерів та аутсайдера

Дата: 12 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

Більшість комітетів Верховної Ради суттєво покращила відкритість своєї роботи та інформування громадян, в антирейтингу ж прозорості опинився лише один.

Про це йдеться в повідомленні Руху ЧЕСНО, який провів моніторинг відкритості роботи комітетів ВРУ в умовах дії воєнного стану за останнє півріччя 2023 року.

Джерело: chesno.org

Зокрема, 16 із 23 парламентських комітетів уже оновили свої сайти, які тепер мають сучасний та адаптивний дизайн, зручнішу і зрозумілішу користувачам структуру. Переважна більшість комітетів відновила також онлайн-трансляції засідань або ж публікує відео через певний час.

Водночас у Русі ЧЕСНО уточнили, що наразі Апарат ВРУ ще здійснює модернізацію та оновлення сайтів парламентських комітетів.

У жовтні минулого року Рух ЧЕСНО оновив рекомендації для парламентських комітетів і надіслав їхньому керівництву, щоб вони могли якісніше комунікувати з виборцями, медіа та громадськими організаціями. За цей час працівники секретаріатів окремих комітетів регулярно зверталися до руху по консультації та інформували про зміни. Серед них, зокрема, представники енергетичного комітету, комітетів екологічної політики та свободи слова.

Дані комітетів Ради з питань нацбезпеки та оборони, а також правоохоронної діяльності, як і раніше, не вносили до інфографіки, адже специфіка їхньої діяльності та непублічність в умовах воєнного стану, на думку активістів, була виправданою на початку повномасштабного вторгнення. 

Проте в січні 2024 року Рух ЧЕСНО звернувся до цих комітетів з вимогою відновити відкритість роботи в питаннях, які не містять безпекових ризиків та є суспільно значущими для українців. Наприкінці січня Комітет з питань нацбезпеки та оборони опублікував на сайті всі порядки денні своїх минулих засідань, тож громадяни можуть ознайомитися з переліком питань, які опрацьовував комітет.

Найвищу оцінку Руху ЧЕСНО 2023 року отримали сім комітетів – 9 балів. Найбільше зростання, у порівнянні з оцінкою першого півріччя 2023 року, має Комітет з питань інтеграції України до ЄC. Минулого разу він перебував у переліку найзакритіших комітетів з оцінкою 4,5 бала. Наразі комітет виконав усі рекомендації, а також почав публікувати відеотрансляції засідань не лише на своїй сторінці у фейсбуку, а й на каналі в ютубі (із грудня 2023 року).

Значне зростання відкритості показав Комітет з питань соціальної політики. Водночас із дотриманням усіх рекомендацій Руху ЧЕСНО там впроваджують власні ініціативи для полегшення доступу громадян до інформації про свою діяльність. Зокрема, на сайті комітету створили окремий розділ “Моніторинг новин”, де зібрали основні результати роботи комітету, анонси тематичних подій та можливостей для громадян.

Свої новації впроваджує Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Він також має найвищий бал щодо відкритості роботи за звітний період. Там публікують частину матеріалів про свою діяльність, зокрема, й англійською мовою, що є надзвичайно важливим рішенням у теперішніх умовах.

Джерело: chesno.org

Перекладені англійською матеріали має також і Комітет з питань інтеграції України до ЄС. 

Комітет з питань прав людини чи не єдиний з парламентських, який не лише публікує відео зі своїх засідань, а й розставляє часові мітки на відео з позначенням тем обговорень порядку денного. Це дуже зручно для користувачів, адже дає можливість швидко знайти необхідний фрагмент обговорення, йдеться в результатах моніторингу.

Джерело: chesno.org

Максимальний бал з відкритості також має Комітет з питань організації державної влади. Серед особливостей – наявність власного стилю оформлення матеріалів та впізнавані дизайни публікацій, що є зручним для читача.

Джерело: chesno.org

Найвідкритішим з уже згаданих є Комітет з питань антикорупційної політики. Під час минулого моніторингу він мав низькі бали через погану наповненість сайту. Цьогоріч там публікують усі протоколи, стенограми та аудіозаписи засідань. Це є надзвичайно важливим для комітету, що працює в напрямі протидії корупції, адже саме під час засідань комітету громадськості та нардепам уже вдавалося висвітлити та зупинити корупційні схеми, зокрема в оборонній сфері. 

Своєю чергою Комітет з питань здоровʼя нації залишається відкритим уже понад рік. Під час минулого моніторингу він показав значне зростання відкритості, під час цієї хвилі моніторингу зафіксували якісне продовження роботи над відкритістю.

Антирейтинг відкритості комітетів цього року охоплює лише один комітет – з питань транспорту та інфраструктури. Він досі не транслює відео зі своїх засідань і не має каналу в ютубі, хоча у своїх повідомленнях про роботу публікує скриншоти із зуму. Тобто засідання проходять у режимі відеоконференцій, і їхні записи є, але їх чомусь не публікують.

Також тут відсутні публікації порядків денних, протоколів та аудіозаписів засідань. Фактично громадяни мають дуже обмежений доступ до інформації про діяльність комітету.

Ще два комітети мають досить низьку оцінку відкритості: з питань національної безпеки, розвідки та оборони з оцінкою 3 бали та з питань правоохоронної діяльності з оцінкою 4 бали з 9 можливих. Проте закритість їхньої роботи була виправданою протягом останніх двох років через специфіку роботи та значні безпекові ризики, йдеться в повідомленні Руху ЧЕСНО.   

Проте зміни відбуваються і в цих комітетах. Зокрема, Комітет з питань нацбезпеки наприкінці січня опублікував порядки денні, в яких зазначено законопроєкти до розгляду. Також є примітка, що засідання проходять у закритому форматі. 

Комітет з питань правоохоронної діяльності активно інформує про засідання на сторінці комітету у фейсбуку. Окремо члени комітету публікують інформацію про результати розгляду законопроєктів під час засідань та повідомляють про оперативно ухвалені рішення.

Попри значне зростання рівня відкритості роботи комітетів загалом частина їх усе ж має певні прогалини у відкритості роботи. У Русі ЧЕСНО зазначили, що в деяких комітетів, які є в лідерах, немає всіх матеріалів із засідань. Так, Комітет з питань гуманітарної політики не публікує всі відео засідань, а Комітет з питань свободи слова так і не розпочав публікації відео засідань.

Комітет з питань екологічної політики та природокористування має верифіковану сторінку у фейсбуку, але не наповнює її з 2020 року. Причиною цього, за словами працівників секретаріату комітету, є втрачений доступ до сторінки, яку відновити неможливо. Комітет регулярно публікує відео своїх засідань, а також з часу останнього моніторингу та консультацій з аналітиками Руху ЧЕСНО змінив назву каналу на ютубі на коректну, яка відповідає назві комітету та доступна для пошуку. На сайті є окремий розділ про діяльність комітету, де до результатів кожного засідання додано всі документи, що розглядалися під час засідання.

Комітет з питань бюджету в листопаді минулого року створив власний канал на ютубі, на якому транслювали співбесіди з кандидатами на посади членів Рахункової палати, однак досі відсутні відео із засідань самого комітету.

Немає на сайті комітету й низки протоколів і стенограм засідань, що відбулися в жовтні під час підготовки проєкту держбюджету. Ймовірно, відсутність цих документів пов’язана з безпековими питаннями та обороноздатністю держави, але в проєкті немає уточнення про закритий формат розгляду, наголосили аналітики.

У Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики є сторінка у фейсбуку, однак вона оновлювалася востаннє в травні 2019 року. Вочевидь, доступу до неї працівники секретаріату не мають і не створюють нової.

Комітет з питань зовнішньої політики створив у грудні 2023 року сторінку на фейсбуці, однак каналу на ютубі досі не має і не публікує відео на інших сторінках. Водночас у листопаді 2023 року комітет опублікував масивом порядки денні за попередній час. 

Прогалини у відкритості наявні на сайтах інших комітетів. Так, на сайті Комітету з питань освіти у розділах порядків денних, протоколів та стенограм відбиваються матеріали за 2017 рік. Натомість актуальні документи комітет публікує консолідовано в повідомленні про засідання комітету.

Комітет з питань регламенту досі має некоректну назву каналу на ютубі – Reglament VR, що ускладнює його пошук на платформі із запитами  “регламентний комітет” або “Комітет з питань регламенту”. Водночас комітет відновив публікації відео своїх засідань у вересні минулого року. 

Комітет з питань цифрової трансформації чомусь досі має старий дизайн і досі не провів оновлення. З жовтня 2023 року комітет відновив відеотрансляції засідань і публікує відео на своєму каналі. 

Загалом моніторинг останнього півріччя роботи ВР продемонстрував значне зростання відкритості роботи комітетів. Позитивні зміни були зафіксовані в усіх комітетах Ради, значна частина з них виконала рекомендації та навіть впроваджує власні ініціативи.

У Русі ЧЕСНО повідомили, що проводитимуть моніторинги й надалі. Одним же з найголовніших завдань активісти назвали роботу над поверненням журналістів до Верховної Ради, щоб громадяни мали можливість комунікувати з владою особисто та впливати на рішення, що ухвалюють у парламенті.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що понад чотири десятки громадських організацій та окремих журналістів у день відкриття одинадцятої сесії Верховної Ради IX скликання закликали пускати медійників на засідання парламенту та дати можливість спілкуватись із нардепами в кулуарах. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter