RSF закликає ЄС забезпечити доступ до інформації про журналістський контент на цифрових платформах

Дата: 03 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Європейська комісія наразі завершує формування правил, які визначатимуть умови доступу дослідників до даних онлайн-платформ у межах Закону про європейські цифрові послуги (DSA). Проте організація “Репортери без кордонів” (RSF) стурбована тим, що ці умови досі є надто обмежувальними та нечіткими.

Відповідну заяву оприлюднили на сайті організації. 

Фото: RSF

RSF наголошує на необхідності забезпечити відкритий і дієвий доступ до інформації про журналістський контент, розміщений на цифрових платформах. На їхню думку, ці дані мають вирішальне значення для оцінювання стану свободи преси та медіаплюралізму в онлайн-середовищі.

Зокрема, “Репортери без кордонів” нагадали про ситуацію, що сталася в серпні цього року, коли компанія Meta припинила роботу свого інструмента CrowTangle, який використовувався для аналізу поширення дезінформації у фейсбуці та інстаграмі. Крім того, великі цифрові платформи значно зменшили видимість журналістського контенту. У 2023 році охоплення онлайн-медіа знизилося на 48% у фейсбуці та на 27% в X.

Закон DSA покликаний розв’язати цю проблему, зобов’язуючи соціальні мережі та пошукові системи надавати дані координаторам цифрових послуг і акредитованим дослідникам. Ці дані мають допомогти аналізувати, запобігати й пом’якшувати “системні ризики”, такі як негативний вплив платформ на “свободу слова й інформації, зокрема на свободу та плюралізм ЗМІ”.

Втім, RSF вважає, що оприлюднені Європейською комісією для громадського обговорення до 10 грудня положення щодо доступу до даних залишаються занадто складними і юридично двозначними.

Керівник відділу глобальних викликів RSF Артур Грімонпонт зазначив, що сьогодні кілька приватних компаній, керованих власними економічними інтересами та ідеологіями, фактично контролюють доступ до журналістської інформації для пʼяти мільярдів людей. Він підкреслив, що попри прогрес, досягнутий завдяки DSA, процес доступу до даних досі супроводжується численними перешкодами.

Грімонпонт закликав Єврокомісію вжити заходів, щоб уникнути необґрунтованих обмежень доступу платформ до даних, особливо тих, що стосуються журналістського контенту.

Нагадаємо, що напередодні український Медіарух, медійні та правозахисні організації закликали Верховну Раду відмовитися від підтримки законопроєкту №10242 в його нинішній редакції, оскільки він становить суттєві загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter