РПР закликає депутатів не голосувати за Омбудсмана, призначеного за партійними квотами

Дата: 01 Червня 2017
A+ A- Підписатися

Враховуючи вагоме значення Омбудсмана для захисту прав людини в Україні, організація “Реанімаційний пакет реформ” закликає народних депутатів не голосувати за кандидатів на посаду Омбудсмана, призначених за партійними квотами. Оскільки їхнє обрання може суттєво знизити довіру до цієї інституції у суспільстві.

Про це йдеться у відкритій заяві РПР, якою організація відреагувала на рішення комітету Верховної Ради з прав людини рекомендувати на посаду Омбудсмана лише три кандидатури – депутатів Сергія Алєксєєва (Блок Петра Порошенка), Людмили Денисової (“Народний фронт”) й адвоката Андрія Мамалиги.

“”Реанімаційний пакет реформ” закликає Верховну Раду України забезпечити проведення відкритого та незалежного конкурсу на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотриманням міжнародно визнаних стандартів прозорості, неупередженості та залучення громадянського суспільства”, – йдеться у заяві.

У РПР наголошують, що попри те, що право висувати кандидатів на посаду Уповноваженого, належить виключно народним депутатам, відповідно до закону Уповноважений має здійснювати свою діяльність незалежно від інших державних органів та посадових осіб. Крім цього, Омбудсман продовжує виконувати свої повноваження, незалежно від закінчення строку повноважень Верховної Ради України.

В організації також нагадують, що, відповідно до Паризьких принципів ООН, затверджених Генеральною Асамблеєю ООН 20 грудня 1993 року, висунення кандидатів на посаду Омбудсмана має здійснюватися із дотриманням необхідних гарантій забезпечення плюралістичного представництва громадянського суспільства, зокрема, шляхом участі представників неурядових організацій, що займаються питаннями прав людини та боротьби проти расової дискримінації, профспілок, відповідних громадських та професійних організацій.

На думку авторів заяви, українське законодавство не дає підстав вважати, що обрання Уповноваженого має здійснюватися за “партійними квотами”. Більше того, такий підхід суперечить одному із ключових принципів діяльності Омбудсмана – незалежності.

Нагадаємо, 28 квітня закінчився п’ятирічний термін перебування на посаді Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської.

10 травня правозахисники закликали парламент обрати нового Уповноваженого Верховної Ради з прав людини без політичного впливу та маніпуляцій, для чого провести відкритий конкурс із залученням для консультацій представників громадянського суспільства.

22 травня міжнародна правозахисна організація Freedom House закликала народних депутатів провести консультації з громадянським суспільством, перш ніж обирати уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

24 травня Комітет ВРУ з питань прав людини визнав кандидатури депутатів Людмили Денисової (“Народний фронт”), Сергія Алєксєєва (БПП) і адвоката Андрія Мамалиги такими, що відповідають вимогам закону про омбудсмена, і дозволив їм боротися за цю посаду. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter