Розслідування по Януковичу забрали у Горбатюка і передали новому управлінню

Дата: 24 Жовтня 2016
A+ A- Підписатися

Розслідуванням “Великої кримінальної справи” екс-президента Віктора Януковича та його оточення буде займатися новостворене “Управління з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями”.

Про це повідомляє прес-служба ГПУ.

До складу управління увійшло 63 співробітники.

Відомство нагадує, що ця справа складається із багатьох епізодів, зокрема – узурпація влади, розвал економіки, послаблення обороноздатності країни та інформаційної безпеки, заволодіння державним майном – резиденцією “Межигір’я”, тощо.

Слідчий прокуратури Сергій Горбатюк, який досі вів цю справу, згідно з повідомленням, “і надалі залишається керівником Департаменту спеціальних розслідувань, до складу якого входять 56 співробітників. За цим Департаментом залишається розслідування та передача до суду справ по Майдану”.

За даними Української правди, рішення було прийняте в понеділок.

Раніше генпрокурор Юрій Луценко оголосив Горбатюку догану. Згідно з наказом, текст якого має УП, це сталося 4 жовтня.

З наказу випливає, що причиною догани стали претензії до розслідування злочинів, скоєних під час Майдану. Зокрема, там зазначається, що з 18 “жодного обвинувального акту у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені колишніми високопосадовцями, до суду не направлено”.

У документі зазначається, що Горбатюк проігнорував вимоги керівництва ГПУ щодо активізації та забезпечення ефективності слідства (якого саме – не вказуємо на прохання обох сторін – УП), необхідних заходів, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, щодо покращення стану організації досудового розслідування та процесуального керівництва з дотриманням розумних строків не вжив.

У наказі сказано, що допити не проводилися, обшуки та тимчасові доступи до речей та документів не ініціювалися та не здійснювалися, питання про притягнення до кримінальної відповідальності винних у вчиненні злочинів осіб не вирішувалося.

Крім того, Луценко зазначає, що Горбатюк не ініціював посилення групи прокурорів у справі про умисні вбивства та замах на вбивства 77 громадян під час масових акцій протесту в Києві, перевищення влади колишніми високопосадовцями, незаконного перешкоджання проведенню зборів та мітингів на Майдані.

Також у наказі Луценко зазначається, що “попри те, що процесуальний керівник у провадженні обґрунтовано указував на можливість ініціювання питання про отримання дозволу на досудове розслідування стосовно шести підозрюваних у вчиненні цього злочину, начальник Департаменту Горбатюк складання слідчими та погодження прокурором клопотання до суду заборонив”.

У свою чергу Горбатюк оскаржив догану.

Він також заявив у коментарі “Громадському”, що “руйнуються всі напрацювання, це є кроком до знищення результатів роботи і непритягнення винних до відповідальності”.

“Конфлікт існує виключно в моєму небажанні виконувати незаконні вказівки. Саме по собі притягнення до відповідальності, на мою думку, явно незаконне, безпідставне і необґрунтоване. Причому навіть наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності містить завідомо неправдиві обставини, які в нього вкладені”, – зазначив він тоді.

Сьогодні у коментарі “Українській правді” Горбатюк заявив, що передання так званої “Великої справи Януковича” у розслідування новоствореному департаменту несе загрозу доведенню цих справ до кінця.

“Руйнування цілісного департаменту, який працює над розслідуванням злочинів Майдану – це пряма шкода для цих проваджень”, – сказав він.

Горбатюк додав, що поки остаточно не вирішено, які саме справи залишать його департаменту, які передадуть новоствореному.

Відповідаючи на запитання про причини такого рішення керівництва ГПУ, він заявив, що причин є декілька. Однією з них Горбатюк назвав свою незгоду з існуючою процедурою заочного судочинства, яка, з його слів, може дозволити представникам колишньої влади уникнути покарань.

“Нинішній закон про спеціальне судочинство не відповідає Конституції і європейським конвенціям. Він містить правові моменти, які можуть призвести до руйнації проваджень і уникнення відповідальності особами, які будуть засуджені на підставі цього закону”, – вважає прокурор.

За його словами, Верховна Рада повинна виправити помилки у цьому законі, про що він ще у серпні написав доповідну записку генпрокуророві, однак досі не отримав на неї відповіді.

Відповідаючи на запитання про те, чи продовжить він після цієї реорганізації працювати над справами, які залишаться у його департаменті, Горбатюк сказав, що, скоріш за все, продовжить.

Коментуючи догану, оголошену йому Луценком, Горбатюк заявив, що вона була безпідставною, а заявлені у ній підстави не відповідають дійсності. Зокрема, він назвав неправдою звинувачення на його адресу про те, що жодна справа не була направлена до суду – за його словами, декілька справ вже перебувають в суді.

Нагадаємо, раніше адвокати Небесної сотні заявляли, що прогресу у притягнені до відповідальності винних у злочинах Майдану не має, зокрема, через несистемні та неорганізовані дії Генпрокуратури, несамостійність прокурорів та саботаж суддів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: