Російські військові знищили та пошкодили в Україні 407 об’єктів культурної спадщини – інфографіка
З початку повномасштабного вторгнення окупанти скоїли 407 воєнних злочинів проти культурної спадщини України. Найбільше – у Харківській та Донецькій областях.
Про це у телеграмі повідомив міністр культури Олександр Ткаченко.
Наразі злочини росіян проти культурної спадщини зафіксовані на території 13 областей України та в Києві. Відомо про повну руйнацію десяти об’єктів культурної спадщини на Донеччині, Київщині, Сумщині та Чернігівщині.
Також пошкоджено 125 об’єктів культурної спадщини та 101 об’єкт цінної історичної забудови. Крім того, окупанти знищили чи пошкодили 145 релігійних споруд. З них 51 – перебуває на обліку, як пам’ятка історії, архітектури або цінна історична забудова.
Руйнувань та пошкоджень зазнали 87 будинків культури, тетарів та бібліотек, а також 31 будівля та комплекси музеїв і заповідників.
Раніше Міністерство культури та інформаційної політики України створило ресурс для документування воєнних злочинів проти людства та об’єктів культурної спадщини, які скоїла армія Росії.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.