Росіяни знищили та вкрали обладнання з Чорнобильської АЕС на понад 130 мільйонів доларів

Дата: 03 Червня 2022
A+ A- Підписатися

Під час тимчасової окупації Київської області росіяни вкрали та знищили обладнання з Чорнобильської АЕС вартістю 135 мільйонів доларів. Частину цієї техніки, завдяки GPS-трекерам, виявили у Білорусі.

Про це повідомляє видання The Washington Post.

ЧАЕС. Джерело: УНІАН

З Чорнобильської АЕС окупанти вкрали або знищили 698 комп’ютерів, 344 машини, 1500 дозиметрів радіації, практично всі засоби пожежогасіння та програмне забезпечення.

Водночас список того, що російські окупаційні сили вкрали, підірвали чи прострелили у чорнобильських лабораторіях та навколо них, досі доповнюють та уточнюють.

Представник ЧАЕС повідомив журналістам, що за час окупації 9 їхніх колег було вбито, 5 викрадено.

58-річний Микола Безпалий, директор Центральної аналітичної лабораторії сайту вважає, що росіяни завдали великих економічних збитків Україні.

До вторгнення майже 6000 робітників ЧАЕС стежили за наслідками катастрофи, а також переробляли ядерні відходи з інших електростанцій в Україні та Європі.

Євген Крамаренко, директор “зони відчуження” – території площею тисячу квадратних миль, де рівні радіації залишаються високими, а доступ громадськості обмежений, розповів, що в перший день вторгнення російський генерал представився новим лідером станції і представив співробітників Росатому.

Я вважаю, що в той час, коли вони прийшли, вони планували бути там постійно, вони планували взяти керування на довгий час“, – розповів Крамаренко.

За кілька днів до вторгнення було евакуйовано всіх співробітників, крім кількох сотень.

Ті, хто залишився, працювали по кілька сотень годин під наглядом росіян, часто не відпочиваючи по кілька днів, намагаючись забезпечити безпеку станції та роботу систем.

При цьому, за словами директора “зони відчуження”, обладнання та інформація станції систематично розкрадалися чи знищувалися.

Він перевіряє частину викраденого обладнання, яке було оснащене GPS-трекерами, деякі все ще передають дані про місцеперебування техніки.

Ми бачимо, що його частина знаходиться на території Білорусі, вздовж кордону.  А частина переміщується територією Білорусі – Гомель, Мінськ, інші місця“, – додає Крамаренко.

Загалом він оцінює вартість заміни того, що було втрачено, більш ніж у 135 мільйонів доларів.

При цьому програмне забезпечення було спеціально розроблене для станції та незамінне.

Безпалий сказав, що деякі з найважливіших робіт його лабораторії – моніторинг рівня радіації в зоні відчуження щодо ознак сплесків – практично неможливі без нього.

Зараз неможливо надати достовірну інформацію, чи знаходиться обладнання в робочому стані, чи ні, тому що немає програмного забезпечення. Росіяни не зможуть ним користуватися, тому що ПЗ унікальне, зроблене спеціально для наших пристроїв“, – наголосив директор Центральної аналітичної лабораторії сайту Микола Безпалий.

Працівники ЧАЕС скептично поставилися до того, що чиновники Росатому вивезли із Чорнобиля програмне забезпечення чи обладнання для своїх цілей.

За їхніми словами, росіяни у будь-якому разі знали б, що вони не можуть його використати, і тому найімовірнішим поясненням було те, що знищення було якимось покаранням.

Інший варіант, за їхніми словами, полягав в тому, що російські ядерні чиновники почали вірити кремлівській пропаганді напередодні вторгнення, яка неправдиво стверджувала, що Україна працює із західними державами над розробкою ядерної зброї.

На цей час на ЧАЕС працюють над кращими планами евакуації на випадок нового вторгнення.

За словами Крамаренка, реальна небезпека наразі пов’язана з лісовими пожежами із наближенням літа. Все обладнання, яке вони могли б використовувати для боротьби з ними, вкрали чи воно стало непридатним для використання.

Нагадаємо, полковнику поліції нацгвардії РФ повідомили про підозру через силове захоплення та розграбування Чорнобильської АЕС. Йому загрожує до 12 років позбавлення волі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter