Росіяни забрали у кримського політв’язня Халіла Мамбетова окуляри та Коран, а під час побачення з дружиною заборонили розмовляти кримськотатарською

Дата: 25 Травня 2023
A+ A- Підписатися

68-річного політв’язня та пенсіонера з тимчасово окупованого Джанкоя Халіла Мамбетова перевели до нового слідчого ізолятора у Сімферополі. Літній кримський татарин страждає від артрозу.

Про це громадському об’єднанню “Кримська солідарність” повідомила його онкохвора дружина Лілія Мамбетова, якій вдалося отримати побачення із чоловіком.

Халіл Мамбетов

Вона описала свого чоловіка, як “блідого та втомленого”.

“У нього сильно болять ноги. На руках видно гулі від артрозу. Ноги він не може мені показати, але сказав, що наступати боляче. Артроз мав і до арешту. Вдома намагалися пити ліки, допомагало. А зараз неможливо. Відправили йому кілька препаратів, але їх не дали”, — розповіла дружина Мамбетова.

При переведенні із Сімферопольського СІЗО№1 у нього зникли окуляри та Коран. Під час побачення подружжю заборонили розмовляти кримськотатарською мовою.

“Сказали тільки російською можна спілкуватися. І ні про що не розпитувати, нічого зайвого. Коран під час переїзду втратив, окуляри втратив. Тепер по-новому просить це все, віддадуть чи не віддадуть, поки не знаємо. Я знаю, що дуже важко, і умови там дуже жорсткі. Навіть на ліжку сидіти не дозволяють, щоб не пом’яте було ліжко”, — розповіла Мамбетова.

Раніше пенсіонера відправили із СІЗО-1 Сімферополя в лікарню для проходження примусової стаціонарної психіатричної експертизи. 68-річний Халіл Мамбетов провів місяць у так званій “кримській республіканській клінічній психіатричній лікарні №1”.

Нагадаємо, ісламську політичну партію “Хізб ут-Тахрір” Верховний суд РФ визнав терористичною 14 лютого 2003 року на закритому судовому засіданні. Ця релігійна організація легально діє в Україні, зокрема в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим. Росія всупереч міжнародному гуманітарному праву використовує в Криму своє кримінальне законодавство.

Правозахисники вважають, що рішення Верховного суду РФ ухвалено необґрунтовано, з порушенням гласності та рівності сторін, оскільки в закритому процесі брала участь лише сторона обвинувачення, а саме ФСБ. Представники організації не мали змоги донести свою позицію до справи. Водночас на території більшості країн світу організація діє без обмежень на рівні національних законодавств. В Україні діяльність партії не заборонено, активісти організації займалися випуском газети, могли відкрито говорити в ЗМІ та проводити масові публічні заходи.

У лютому 2014 року Росія розгорнула протиправну військову операцію із захоплення українського Кримського півострова.

24 січня 2023 року у різних селах тимчасово окупованого Росією Джанкойського району пройшли обшуки за участю оперативників та слідчих ФСБ. Внаслідок обшуків окупанти затримали шістьох чоловіків, зокрема й Халіла Мамбетова, та відвезли їх до тимчасово окупованого Сімферополя. Усім їм незаконний “суд” обрав запобіжні заходи. 

Всім їм росіяни інкримінують порушення ст. 205.5 КК РФ (“організація діяльності терористичної організації та участь у діяльності терористичної організації”) та ст. 278 КК РФ (“приготування до насильницького захоплення влади організованою групою за попередньою змовою”). 

“Хізб ут-Тахрір” діє легально на всій території України, зокрема в тимчасово окупованому Росією українському Криму.

Кримська правозахисна група наголошує, що кримінальне переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, – це порушення ст. 7 Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону), оскільки за міжнародним гуманітарним правом РФ не має права застосовувати своє кримінальне законодавство на тимчасово окупованій території.

Так звані “судді” заарештували будівельника з Джанкоя Лемана Зекеряєва, будівельника з села Дніпровка Османа Абдуразакова, Айдера Асанова та Рефата Сейдаметова із села Тимофіївка. У селі Близькогородське силовики заарештували брата політв’язня Енвера Кроша — Екрема Кроша. 

За останніми даними Представництва президента України в Автономній Республіці Крим, Росія незаконно утримує 182 кримських політв’язні, серед яких 116 кримських татар.
 
За оцінюванням правозахисної організації “Крим SOS”, щонайменше 35% вироків нинішнім жертвам політично вмотивованих кримінальних переслідувань у Криму ухвалено після початку повномасштабного вторгнення. Здебільшого це люди, яких обвинувачують у нібито причетності до ісламської політичної організації “Хізб ут-Тахрір” або добровольчого кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджіхана.
 
“Крим SOS” указує, що сумарний термін жертвам політично вмотивованих переслідувань у Криму за рік повномасштабного вторгнення становить 699 років і 9 місяців.
 
Правозахисна організація наголошує, що ігнорування воєнних злочинів російських окупантів призвело до погіршення ситуації з правами людини в окупованому Криму. А відсутність реакції міжнародної спільноти на окупацію Криму та подальші злочини окупантів полегшили Росії завдання з перетворення півострова на плацдарм для вторгнення на материкову Україну рік тому.
 
Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.
 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter