Росіянам, які незаконно утримували та піддавали тортурам цивільних у херсонській катівні, оголосили підозри
Херсонська обласна прокуратура оголосила підозри 11 російським наглядачам херсонської катівні у порушенні законів та звичаїв війни, жорстокому поводженні з цивільним населенням та умисному вбивстві. Свідчення утримуваних в “жіночих камерах” катівні документувала ZMINA.
Тексти підозр росіянам опублікували на сайті Херсонської обласної прокуратури.
Українські слідчі підозрюють 11 російських наглядачів, причетних до цих звірств, а саме: Андрія Співака, Віктора Айвазова, Івана Бокаленка, Юрія Куулара, Станіслава Григор’єва, Ігоря Яковлєва, Євгена Козирева, Валентина Логинова. Крім того, оголосили підозри начальнику і двом його заступникам так званого тимчасового управління МВС в Херсонській області генерал-майору Юрію Зав’ялову, полковнику Геннадію Березіну та полковнику Юрію Закавряшину.
Згідно з матеріалами слідства, у березні–жовтні 2022 року для того, щоб досягнути широкомасштабних нападів на цивільне населення окупованої частини Херсонської області, росіяни сформували окупаційні органи влади та псевдоправоохоронні органи. У захоплених приміщеннях держорганів і установ у місті Херсоні створили місця для нелегального ув’язнення, катування та жорстокого поводження з місцевим населенням, яке підтримувало Україну.
Зокрема окупанти створили катівню для українців в ізоляторі тимчасового тримання №1 по вулиці Теплоенергетиків, 3 в Херсоні. За весь час її існування там утримували близько 700 незаконно ув’язнених громадян України. Офіційно потерпілими визнано 183 людей, одного з них закатували. За даними правоохоронців щонайменше 60 людей вивезли на лівий берег Дніпра після відступу росіян у жовтні 2022 року.
В цій катівні утримували чоловіків і жінок, більшість з яких піддавалися тяжким тортурам. Окупанти використовували катування водою, електричним струмом, системними побоями та психологічним тиском. Наприклад, лейтенант Андрій Співак щоразу, коли наглядач заходив у камеру, вимагав, щоб в’язні кричали: ʺСлава Росії, слава Путіну, слава Шойгуʺ, співали гімн Росії та російські пісні ʺКатюшаʺ і ʺГоспода офіцериʺ. До тортур активно залучали наглядачів. В липні 2022 року наглядати за в’язнями на ротаційній основі приїхали поліціянти з Красноярського й Омського країв.
Постраждалих Ларису та Людмилу Шумкових до переведення в ІТТ тримали в підвалі – колишньому ізоляторі тимчасового тримання – Головного управління Національної поліції в Херсонській області (ГУНП) на вулиці Лютеранській, 4. Протягом десяти днів утримання в ГУНП їжу жінкам видавали раз на день. Можливості помитися чи змінити одяг за ці десять днів також не було. Весь час, за свідченнями жінок, було чути, як катували інших затриманих. Іноді у ті камери, де катували людей, представники РФ навмисно відкривали двері, щоб інші утримувані чули їхні крики.
5 серпня, напередодні того, як Ларису та Людмилу перевели до ІТТ, одна людина у підвалі ГУНП померла.
“Напередодні нашого переведення на ІТТ ми почули, як хлопці (утримувані. – Ред.) почали гучно стукати, лилась вода. А перед тим когось сильно катували. Охоронці прийшли, були незадоволені, хлопці кажуть: “Людина не дихає”. Ті заматюкались, побігли кудись, певно, за лікарем. Коли вже спускались ефесбівці, скоріше за все, було чутно шурхотіння пакета, вони тягнули тіло”, – розповіли ZMINA постраждалі.
Нагадаємо, що правозахисники й журналісти ZMINA задокументували свідчення утримуваних у “жіночих камерах” херсонської катівні. У тематичному звіті проаналізували всі етапи утримання жінок представниками РФ в ізоляторі тимчасового тримання №1 під час окупації Херсона. Зокрема: обставини та підстави затримання; категорії населення, які стали ціллю для представників РФ після окупації міста; умови перебування в ІТТ та конкретні порушення, як-от катування та інші жорстокі, нелюдські або такі, що принижують гідність, види поводження і покарання, які вчиняли щодо утримуваних жінок, та наслідки цих порушень.
Раніше журналісти-розслідувачі ʺСуспільногоʺ у фільмі ʺГаспада афіцериʺ встановили особи семи катів-наглядачів.