Росія заробляє мільярди, продаючи через Туреччину нафту в Європейський Союз – Politico

Дата: 16 Травня 2024
A+ A- Підписатися

Використовуючи лазівку в санкціях, Туреччина маскує російську нафту під власну та експортує її до Європейського Союзу, приносячи економічно-військовій машині Росії мільярдні прибутки.

Такі результати дослідження оприлюднило Politico, пише “Економічна правда”.

Згідно з дослідженнями Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA), Центру вивчення демократії (CSD) та незалежними звітами Politico, російська нафта, схоже, масово надходить до ЄС через Туреччину.

За словами старшого аналітика з енергетики CSD, Туреччина стала стратегічною зупинкою для російських паливних продуктів, що перенаправляються до ЄС, генеруючи сотні мільйонів податкових надходжень для Кремля.

У період з лютого 2023 року по лютий 2024 року Туреччина збільшила свої закупівлі в Росії на 105% порівняно з попередніми 12 місяцями. За цей же період турецький експорт палива до ЄС підскочив на 107%.

“Це не означає, що кожна партія палива, яка прибуває до ЄС з Туреччини, є російською. Туреччина має нафтопереробні заводи, які можуть переробляти майже 1 мільйон барелів нафти на день. І турецькі фірми також, ймовірно, перепродують частину неросійського палива до ЄС”, – йдеться в повідомленні. 

Загалом схема, за якою російське паливо потрапляє до ЄС, повʼязана з лазівкою в санкціях. Так, попри обмеження, існує дозвіл на імпорт в ЄС “змішаного” палива, якщо воно маркується як неросійське.

За даними дослідження, така схема принесла Москві до 3 млрд євро тільки з трьох портів (Джейхан, Мармара-Ереглісі та Мерсін) за 12 місяців після того, як ЄС заборонив російське паливо в лютому 2023 року.

Обсяг нафтопродуктів, що експортувалися морем з Росії та інших країн до ЄС через три турецьких порти між лютим 2023 року та лютим 2024 року. Дані наведені у тоннах

Південно-східний порт Джейхан, до прикладу, має обмежене автомобільне та залізничне сполучення з нафтопереробними заводами. Це дає йому мало засобів для отримання великих постачань палива, окрім танкерів, що стоять біля його причалів.

З лютого 2023-го по 2024 рік порт прийняв приблизно 22 млн барелів палива, 92% яких надійшло з Росії, що втричі більше, ніж він імпортував з Москви роком раніше. За той самий період 85% експорту палива з порту йшло до ЄС. 

Аналогічна ситуація відбувається й в західному порту Мармара-Ереглісі та південному – Мерсін. Обидва порти продемонстрували однакові щорічні сплески російського імпорту — удвічі в Мармара Ереглісі та втричі в Мерсіні – що збіглося зі стрибком експорту до ЄС. 

Митні органи Греції, яка є одною з найбільших імпортерів такого палива,  повідомили, що вони здійснюють “відповідний контроль як на етапі митного оформлення, так і після нього”, і що “на сьогодні жодних порушень не виявлено”

Проте видання пояснює, що на практиці перевіряється документ із зазначенням походження вантажу, який називається “сертифікатом походження”. Імпорт палива з російськими документами здебільшого є незаконним згідно із законодавством ЄС, але просто зміна бренду Туреччини старих вантажів на новий турецький сертифікат – ні.

Раніше Financial Times повідомляв, що із червня компаніям ЄС заборонено надавати послуги своїм дочірнім компаніям у РФ, що було дозволено раніше. Утім, компанії шукають шляхи для продовження діяльності в Росії.

Зараз компаніям з ЄС дозволено надавати професійні послуги своїм “дочкам” у Росії, при цьому заборонено надавати такі ж послуги іншим компаніям у РФ. 

У грудні Європейська комісія оголосила, що цей виняток більше не застосовуватиметься з цього року.

Замість автоматичного дозволу на послуги своїм “дочкам”, починаючи з 20 червня, компанії повинні будуть отримувати дозвіл від національних органів влади на кожен вид послуг, які вони надають в Росії.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter