Росія незаконно утримує щонайменше 220 громадян України з тимчасово окупованого Криму – Кримська правозахисна група

Дата: 01 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Кримська правозахисна організація зафіксувала щонайменше 220 громадян України з тимчасово окупованого Криму, яких російська тимчасова влада незаконно позбавила свободи з політичних та релігійних мотивів. Переважно їх тримають у СІЗО Сімферополя та в колоніях на території РФ. Полонені страждають від тортур і ненадання медичної допомоги.

Про це повідомила координаторка Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник в інтерв’ю Центру журналістських розслідувань.

На фото: Ольга Куришко, Ольга Скрипник, Рефат Чубаров на саміті Кримської платформи

За 2024 рік Кримська правозахисна група зібрала інформацію про нових 95 жертв політично та релігійно вмотивованих переслідувань, які утримувались або утримуються в місцях позбавлення волі в Криму. 

Також правозахисна організація ідентифікувала 86 викрадених жителів окупованих територій Півдня України, які пройшли через СІЗО Сімферополя. Насамперед це жителі Херсонської області.

“Зараз велика кількість людей потребують термінової медичної допомоги, без неї вони можуть загинути найближчим часом. Ми не бачимо бодай якогось руху назустріч з боку РФ. Жоден з її органів не зробив і кроку, щоб допомогти повернути цих людей”, – сказала Скрипник.

Читайте також: Термінової медичної допомоги потребують уже понад 60 кримських політв’язнів. Як цьому зарадити – правозахисниця Вікторія Нестеренко

Минулого року правозахисники оприлюднили частину своєї бази онлайн. Кримська правозахисна група продовжує збирати докази причетності російської окупаційної влади до переслідування кримчан з метою притягнення всіх винних до відповідальності. Наразі база даних правозахисників містить інформацію про 220 представників російських силових структур і щонайменше 620 незаконних “суддів” на українському півострові та суддів на території РФ, які беруть участь у політично вмотивованих судових процесах проти громадян України.

Зібрані КПГ докази та інформація використовуються в національних та міжнародних розслідуваннях, а також для запровадження персональних санкцій.

За 2024 рік правозахисна організація задокументувала інформацію про понад 150 судових засідань у контексті порушень прав людини. Правозахисники також документують факти переміщення ув’язнених з політичних мотивів або скерування їх на примусову психіатричну експертизу.

Окрім цього, зібрано інформацію про 151 підозрюваного в справах про заклики до геноциду українців та ведення агресивної війни проти України, задокументовано 445 висловлювань, які містять подібні заклики.

Станом на 9 грудня Представництво президента України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі зафіксувало, що російські окупанти незаконно ув’язнили 218 осіб, з них 132 – кримські татари. Із загальної кількості 43 – арештовані (з них 28 кримських татар), 151 – ув’язнені (з них 97 кримських татар), 26 – без статусу (з них шість кримських татар).

За оцінкою Ольги Скрипник, повномасштабна війна в Україні зробила наочною кризу у сфері прав людей. Насамперед це стосується діяльності міжнародних організацій – Міжнародного комітету Червоного Хреста, інституції ООН та ОБСЄ.

Правозахисниця наголосила на позитивній роботі Міжнародної незалежної комісії з розслідування злочинів в Україні, яка була створена внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Цього року комісія опублікувала звіт, у якому підтвердила систематичну і масштабну практику тортур щодо цивільних, що є спрямованим воєнним злочином Російської Федерації.

“Це те, що правозахисники доводили з 2014 року, що тортури не є випадковими, це політика Російської Федерації, особливо щодо цивільних мешканців і на нових та раніше тимчасово окупованих територіях (ТОТ). Це вибивання зізнань, це залякування місцевого населення, це придушення будь-якого спротиву”, – повідомила очільниця Кримської правозахисної групи.

У звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини, опублікованому 1 жовтня, зазначено, що російська влада піддає українських військовополонених широкомасштабним і систематичним тортурам та жорстокому поводженню на всіх етапах полону.

Як зазначають в організації, українські військовополонені розповідали про жорстоке побиття, ураження електричним струмом, сексуальне насильство, задушення, примусові надмірні фізичні навантаження, позбавлення сну, імітацію страти, погрози насильством і приниження.

За даними Міністерства оборони України, щонайменше 177 українців загинули в полоні після повномасштабного вторгнення Росії, сказала представниця Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Міноборони Вікторія Цимбалюк виданню Politico.

У резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи зазначено, що станом на 18 вересня 2024 року 65 956 українських військовослужбовців та цивільних осіб вважалися зниклими безвісти чи полоненими.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter