Російський суд відправив ветерана АТО Павла Запорожця до колонії на 12 років

Дата: 30 Листопада 2023
A+ A- Підписатися

У російському місті Ростов-на-Дону суд позбавив волі терміном на 12 років ветерана АТО Павла Запорожця.

Про це виданню ZMINA розповіла сестра Павла Лідія Запорожець

За словами Запорожець, 29 листопада під час судових дебатів прокурор зачитав текст з папірця, вимагаючи для Павла 13 років ув’язнення, з яких 4 – суворого режиму. Після цього сторона захисту обґрунтувала абсурдність висунутих проти Павла обвинувачень.

Звісно, російському суду на ці докази начхати. Павло думав, що якщо йому пощастить, то він отримає не 13, а 12,5″, – каже сестра.

Як зазначає Лідія, судове засідання призначили на другу годину дня, але Павла привезли до суду лише після четвертої години. Під час слухань у залі були російські журналісти. Все судове засідання тривало лише 45 хвилин, тобто все вже було вирішено заздалегідь.

“Після винесення вироку у його адвоката є 15 днів, щоб подати апеляцію”, – розповіла жінка.

Сестра Павла наголошує на тому, що він відмовився визнавати свою провину. У своєму останньому слові він заявив:

“Я чудово розумію, що відбувається навколо, і чим викликано порушення карної справи і сам вирок. Це пояснюється політичною необхідністю, що сформована на території РФ. Виходячи з цієї необхідності влада РФ розпочала криваву та братовбивчу війну. Знищила низку населених пунктів на території України. Саме виходячи з тих обставин, про які я побіжно згадав, я прийняв рішення про захист своєї домівки та своєї Батьківщини. Так, як мене зобов’язує Конституція України. Захищаючи свій дім, я перетворився в очах Росії та російського законодавства на злочинця та міжнародного терориста. Що ж, якщо існує політична доцільність, я понесу необхідне покарання та отримаю оголошений вирок. Але цей вирок буде демонструвати не мою провину, а провину РФ та російського судочинства по відношенню до миру, стабільності та людства в цілому”.

Лідія додає, що Павло вважає, що після апеляції його відправлять до Владимирського або Новочеркаського СІЗО.

Також вона зазначає, що за рік та 8 місяців Павло так і не дочекався обміну. 

Нагадаємо, родина кремлівського бранця та ветерана АТО Павла Запорожця подала скаргу до Європейського суду з прав людини щодо незаконного затримання чоловіка росіянами. У ЄСПЛ відповіли, що вони взяли до розгляду матеріали.

Ветерана АТО Павла Запорожця росіяни викрали в Херсоні навесні 2022 року. Росія обвинувачувала його в порушенні ст. 361 КК РФ за “намір влаштувати терористичний акт” у Херсоні.

За версією слідства, він збирався здійснити підрив вибухових пристроїв під час акції “Безсмертного полку” 9 травня 2022 року. 

На підготовчому судовому засіданні в справі Запорожця його захист клопотав про визнання неприпустимими низки доказів, зокрема протоколів оперативних заходів у період, коли чоловіка три місяці утримували в ізоляторі тимчасового тримання в Херсоні та застосовували побиття і катування електричним струмом. Однак суд у цьому відмовив, вважаючи це клопотання передчасним.

Крім того, суд відхилив клопотання про припинення кримінальної справи через відсутність складу злочину.

Сторона захисту обґрунтовувала це тим, що Запорожець є чинним військовослужбовцем Головного управління розвідки України, і замах на те діяння, в якому його обвинувачують, є виконанням бойового наказу. А оскільки негативних наслідків навіть для окупаційних збройних сил не настало, то Запорожець не підлягає кримінальній відповідальності й до нього мають застосовуватися правила, встановлені III Женевською конвенцією, і він має бути звільнений від кримінальної відповідальності.

15 березня 2023 року в Ростові-на-Дону відбулося перше судове засідання в справі Павла Запорожця. Під час засідання він виступив із проханням обрати для нього запобіжний захід, не пов’язаний з утриманням під вартою.

17 травня 2023 року в Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону відбулося третє судове засідання у справі Запорожця. Під час засідання сторона обвинувачення не змогла забезпечити присутність на суді свідків та співробітника ФСБ, який затримував херсонця. Наступне судове засідання призначене на 31 травня.

Фотографія обкладинки: ТАСС


Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує насильницькі зникнення, затримання та викрадення цивільних осіб на тимчасово окупованих територіях. Якщо ваші рідні зникли або ви маєте побоювання, що їх могли викрасти, напишіть, будь ласка, на нашу електронну адресу es@humanrights.org.ua. Наш представник зв’яжеться з вами. 

Отримана інформація за згодою заявника буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, а також міжнародних організацій для внесення ними інформації до періодичних звітів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, Міжнародного кримінального суду тощо, для документування та подальшого розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні та притягнення винних до відповідальності.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter