ЄСПЛ розгляне скаргу про незаконне затримання Росією херсонця Павла Запорожця
Родина кремлівського бранця та ветерана АТО Павла Запорожця подала скаргу до Європейського суду з прав людини щодо незаконного затримання мешканця Херсона росіянами. У ЄСПЛ відповіли, що вони взяли до розгляду матеріали, надіслані близькими українця.
Про це виданню ZMINA повідомив адвокат Сергій Заєць, який представляє інтереси Павла Запорожця в ЄСПЛ.
“Ця справа стосується незаконного затримання та утримування під вартою Павла Запорожця в Херсоні. У ній ми також скаржилися щодо фактів застосування тортур у вигляді побиття та катування електричним струмом”, – пояснив адвокат.
Він вважає, що скарга Павла Запорожця щодо обставин його незаконного затримання важлива, щоб про нього пам’ятали. Окрім того, коли збираються до купи десяток або більше подібних випадків, то це дає вагомі підстави говорити про систематичну практику.
Також Заєць зауважив, що наразі ЄСПЛ не може вимагати від Росії якихось практичних дій, оскільки її виключили з Ради Європи. Саме тому РФ найближчим часом не виконуватиме жодних рішень суду. Але, незважаючи на це, родини, членів яких російські військові незаконно затримали, мають обов’язково звернутися до ЄСПЛ.
Адвокат пояснює свою думку тим, що ЄСПЛ як судова інстанція встановлює факти порушення прав людини з боку Росії. Це важливо для подальшої боротьби за цих людей. Окрім того, скарги до ЄСПЛ треба подавати зараз, бо завтра вже буде запізно. Ті, хто звернувся до ЄСПЛ, у той чи інший спосіб зможуть претендувати на отримання грошової компенсації. Як свого часу остарбайтери, яких нацисти силоміць вивозили на примусові роботи до Німеччини, отримали від німців репарації. Ті ж, хто не звернувся, ймовірно, втратять таку можливість.
За словами Зайця, подання подібних скарг до ЄСПЛ також надає можливість оцінити дії РФ на тимчасово окупованих територіях у ширшому контексті та не залишити поза дужками скоєні нею злочини. До прикладу, Радянський Союз теж вчиняв злочини, але світ пам’ятає лише вирок Нюрнберзького трибуналу. Тому міжнародна юридична оцінка російських злочинів важлива для подальшого просування українських інтересів.
“На відміну від політичних резолюцій міжнародних органів чи заяв правозахисних організацій суд встановлює певні факти, які сприймаються як беззастережні факти. Коли ухвалюються резолюції на рівні Ради Європи чи Генеральної Асамблеї ООН, то їхній зміст визначається політичною доцільністю – чи виносити на голосування певне питання і як голосувати. Тому за останні дев’ять років ми бачили, що кількість країн, які проголосували в певний спосіб, може змінюватися залежно від поточної ситуації. А от рішення міжнародного суду переглянути неможливо”, – пояснює юрист.
Як відомо, ветерана АТО Павла Запорожця окупанти викрали в Херсоні навесні 2022 року. Росія обвинувачує його в порушенні ст. 361 КК РФ за “намір влаштувати терористичний акт” у Херсоні.
За версією слідства, він збирався здійснити підрив вибухових пристроїв під час акції “Безсмертного полку” 9 травня 2022 року.
На підготовчому судовому засіданні в справі Павла Запорожця його захист клопотав про визнання неприпустимими низки доказів, зокрема протоколів оперативних заходів у період, коли Запорожця три місяці утримували в ізоляторі тимчасового тримання в Херсоні та застосовували побиття і катування електричним струмом. Однак суд у цьому відмовив, вважаючи це клопотання передчасним.
Крім того, суд відхилив клопотання про припинення кримінальної справи через відсутність складу злочину.
Сторона захисту обґрунтовувала це тим, що Павло Запорожець є чинним військовослужбовцем Головного управління розвідки України, і замах на те діяння, в якому його обвинувачують, є виконанням бойового наказу. А оскільки негативних наслідків навіть для окупаційних збройних сил не настало, то Запорожець не підлягає кримінальній відповідальності й до нього мають застосовуватися правила, встановлені Третьою Женевською конвенцією, і він має бути звільнений від кримінальної відповідальності.
15 березня 2023 року в Ростові-на-Дону відбулося перше судове засідання в справі Павла Запорожця. Під час засідання він виступив із проханням обрати для нього запобіжний захід, не пов’язаний з утриманням під вартою.
17 травня 2023 року в Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону відбулося третє судове засідання в справі ветерана АТО Павла Запорожця. Під час засідання сторона обвинувачення не змогла забезпечити присутність на суді свідків та співробітника ФСБ, який затримував Запорожця. Наступне судове засідання призначено на 31 травня.
Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує насильницькі зникнення, затримання та викрадення цивільних осіб на тимчасово окупованих територіях. Якщо ваші рідні зникли або ви маєте побоювання, що їх могли викрасти, – напишіть, будь ласка, на нашу електронну адресу es@humanrights.org.ua. Наш представник зв’яжеться з вами.
Отримана інформація за згодою заявника буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, а також міжнародних організацій для внесення ними інформації до періодичних звітів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, Міжнародного кримінального суду тощо, для документування та подальшого розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні та притягнення винних до відповідальності.