Російський Мін’юст оголосив “іноагентом” центр “Сова”, який повідомляє про порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму
Міністерство юстиції Росії 29 листопада 2024 року поповнило список про іноземних агентів, включивши до нього інтернет-радіо та “Радио Сахаров”, політологиню Тетяна Станова та дослідницький центр “Сова”, який, зокрема, повідомляв про порушення прав людини у тимчасово окупованому Криму.
Про це інформує Крим.Реалії.
“Сова” вивчає проблеми націоналізму та ксенофобії, відносини релігії та суспільства, формування і реалізацію антиекстремістської політики в Росії та на тимчасово окупованих нею територіях.
“Радио Сахаров” було створено за підтримки центру журналістських розслідувань Correctiv, що базується в Німеччині. Його основні теми — політика та правозахист.
Тетяна Станова – колишня керівниця аналітичного департаменту Центру політичних технологій. Зараз вона працює в Центрі вивчення Росії та Євразії Фонду Карнегі, який торік був внесений до реєстру “іноагентів”, а в липні цього року визнаний “небажаною організацією”.
Раніше центр “Сова” повідомляв, що в Криму незаконний “Київський районний суд” в тимчасово окупованому Сімферополя оштрафував місцевого жителя Назіма Муждабаєва на 70 тисяч рублів через фото президента РФ Володимира Путіна в соцмережах із підписом “Вовка п…бол”.
Нагадаємо, законодавство про іноагентів у Росії з’явилося у 2012 році. Закон дозволив Мін’юсту визнавати некомерційні організації іноземними агентами, якщо вони отримують фінансування з-за кордону та займаються політичною діяльністю. Критерії, за якими визначається така діяльність, у законі чітко не визначені, що дозволяє владі переслідувати організації, які працюють у галузі освіти, культури, охорони здоров’я, екології, захисту прав людини.
Згодом з’явилася можливість визнавати агентами ЗМІ та фізичних осіб, у тому числі тих, хто не отримує закордонного фінансування, але “перебуває під іноземним впливом”. Що саме слід вважати іноземним впливом, російське законодавство не уточнює.