Російські правозахисники з ради при Путіні вимагають пояснити, як ув’язнені опиняються на війні

Дата: 19 Вересня 2022
A+ A- Підписатися

Шестеро членів і Верховський Олександр Маркович, Євдокимова Наталія Леонідівна, Каляпін Ігор Олександрович, Меркачова Єва Михайлівна, Рахівський Володимир Васильович, Сванідзе Микола Карлович Ради з прав людини при президенті РФ попросили очільника генпрокуратури країни Ігоря Краснова роз’яснити, на якій підставі ув’язнені з невідбутими термінами покарання опиняються в Україні для участі у війні. 

Заклик опублікували на сайті ради. 

Фото: ТАСС

Про те, що російське керівництво почало приховану мобілізацію, зокрема вербує ув’язнених, правозахисники говорять уже не перший місяць, однак раніше документальних доказів цього не було. 

Нещодавно в мережу потрапило відео, на якому чоловік, схожий на близького до Путіна бізнесмена Євгена Пригожина стоїть перед групою в’язнів та розповідає їм про можливість вирушити на війну в складі ПВК Вагнера в обмін на помилування та за грошову винагороду. Герой ролика також каже ув’язненим про те, що їх можуть розстріляти за дезертирство, мародерство та сексуальні контакти з людьми в зоні бойових дій. 

Скриншот відео

Увагу правозахисників у Раді з прав людини при російському президенті привернув не цей ролик, а сюжети на державному телебаченні, зокрема на пропагандистському каналі “Россия 1”, про відправляння в’язнів на передову. 

“Звільнити ув’язненого, який не відбув термін ув’язнення, можливо з таких підстав: помилування – указом президента РФ, амністія – постановою Державної думи, умовно-дострокове звільнення – рішенням суду. У зв’язку з вищевикладеним просимо вас роз’яснити, на якій підставі звільняються від відбуття покарання зазначені особи, якщо ця інформація відповідає дійсності?” – запитують автори звернення. 

Досі точно не відома кількість завербованих російських в’язнів, однак правозахисник Володимир Осєчкін, який займається викриттям катувань у пенітенціарних установах Росії, каже, що йдеться про 3–5 тисяч осіб.

Разом з тим досі на сайті президента РФ у відповідному розділі про помилування немає жодного указу про помилування ув’язнених, які вирушили до України. Водночас інформація про їхню ліквідацію є. 

Раніше, у березні, члени Ради з прав людини при президенті РФ підписали лист із проханням зупинити військові дії. 

Нагадаємо, що на початку повномасштабної війни українська влада внесла необхідні законодавчі зміни, які дозволили змінити запобіжний захід тим фігурантам кримінальних справ, які погодилися б доєднатися до Збройних сил України. У підсумку для участі у війні звільнили менш як 1%, і лише, тих, хто вже мав досвід у бойових діях.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter