Родини військовополонених та безвісти зниклих планують об’єднатися в асоціацію громадських організацій, щоб наглядати за роботою держорганів

Дата: 14 Серпня 2023
A+ A- Підписатися

Родини військовополонених та безвісти зниклих вважають, що передання функцій уповноваженого з питань безвісти зниклих трьом різним відомствам істотно погіршить можливість родин спілкуватися безпосередньо з владою та розшукувати своїх близьких. Тож їхні представники планують створити асоціацію громадських організацій для того, щоб контролювати дотичні до цієї теми відомства.

Як передає кореспондентка видання ZMINA, про це представники більш ніж 20 громадських організацій заявили 14 серпня на спільній пресконференції.  

Фото: Олена Добича

Пресконференція була присвячена намірам уряду вивести посаду уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, зі структури Мінреінтеграції та розподілити повноваження, покладені на інститут уповноваженого зі згаданих питань, на три інші відомства: МВС, Міноборони та Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.

Ми якнайшвидше проведемо зібрання, на якому створимо асоціацію громадських організацій для того, щоб узгоджувати та координувати подальші наші дії. Ми будемо постійно вести громадський контроль за роботою всіх структур, які будуть долучені до теми безвісти зниклих. Ми разом будемо створювати петиції, писати законопроєкти та звертатися до міжнародної спільноти”, – заявила голова ГО “Полігон 56” Олена Добича.

Вона додала, що від сьогодні всі громадські організації працюватимуть разом над вирішенням усіх проблем, пов’язаних з безвісти зниклими, військовополоненими та загиблими.

Ми вже дуже втомилися від відсутності дій, що б принесли результати, на які ми очікуємо. Лише спільна робота й важка праця допоможе нам розв’язати болючі для нас питання”, – додає голова ГО “Полігон 56”.

Присутні на пресконференції зазначили, що наразі в Україні працює єдина структура, яка займається пошуком зниклих безвісти за особливих обставин, – це уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, який має представників у кожній області. Передання його функцій трьом різним відомствам істотно погіршить можливість родин спілкуватися безпосередньо з владою та розшукувати своїх близьких.

Також вони підкреслили, що оскільки місія уповноваженого є гуманітарною, то міжнародні донори всіляко йому допомагають. Передання повноважень іншим структурам це унеможливить, а з огляду на недостатність державного фінансування є ризики недоотримання рефрижераторів, машин та обладнання для пошукових робіт, покриття витрат Укрзалізниці за зберігання тіл у рефрижераторних вагонах тощо.

Уповноважений перед внесенням до єдиного реєстру перевіряє безвісти зниклих осіб на причетність до колабораціонізму та дезертирства, тому є небезпека того, що до бази даних можуть потрапити зрадники”, – пояснює Добича.

Найбільше представників громадських організацій турбувало питання повернення тіл загиблих за сприяння Міжнародного комітету Червоного Хреста. Вони бояться, що в разі суттєвого урізання функцій уповноваженого цим ніхто не займатиметься.

Нагадаємо, 10 серпня в ЗМІ з’явилась інформація про те, що Кабмін нібито ліквідовує Офіс уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, а його повноваження передає іншим відомствам. Пізніше Кабмін заперечив це.

За інформацією Мінреінтеграції, 10 серпня відбулася міжвідомча нарада, присвячена питанню передання деяких повноважень щодо зниклих безвісти від Мінреінтеграції до МВС, Міноборони та Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

Як пояснили в міністерстві, така необхідність викликана тим, що зазначені відомства можуть краще виконувати ці функції. Адже МВС уже відповідає за ведення Реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Відомство також має розшукові можливості. Зі свого боку Міноборони, маючи доступ до зони бойових дій, може сприяти в пошуку тіл загиблих, а Координаційний штаб працюватиме над поверненням як полонених, так і тіл загиблих оборонців. Там наголосили, що під час наради питання про ліквідацію посади уповноваженого або звільнення Олега Котенка не порушувалося. Натомість її учасники погодилися з віцепремʼєркою Іриною Верещук у тому, що після передання функцій Мінреінтеграції іншим відомствам необхідно буде зберегти наявний колектив, його напрацювання та якість роботи.

Закон “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти” Верховна Рада ухвалила у 2018 році. Закон, зокрема, встановив, що за зниклою безвісти особою, яка була уповноважена на виконання функцій державою, зберігається також і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування. Також особам, які зникли безвісти під час проходження військової служби внаслідок збройного конфлікту або воєнних дій, надаються гарантії, передбачені, зокрема, Законом “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”.

Закон також передбачав створення системи координації органів державної влади, громадських ініціатив та організацій, міжнародних партнерів заради розшуку людей, зниклих безвісти за особливих обставин. Таку координацію мала реалізовувати відповідна комісія – постійний консультативно-дорадчий орган Кабінету Міністрів України.

Проте система координації, яка мала сприяти розшуку, так і не запрацювала. Не був створений і реєстр зниклих безвісти за особливих обставин, який мало адмініструвати державне підприємство зі сфери управління Міністерства юстиції України. Отже, Україна не могла знати точної кількості людей, які зникли безвісти в умовах окупації та збройного конфлікту.

14 квітня 2022 Верховна Рада України ухвалила зміни до закону, які мали розблокувати роботу щодо розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Зокрема, згідно з цими змінами, за розшук стало відповідати Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. А саме уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, який є посадовою особою міністерства.

Також держателем Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, стало Міністерство внутрішніх справ, адже МВС мало всі необхідні засоби для того, щоб запустити цей реєстр швидко. 

20 травня 2022 року Кабмін призначив Олега Котенка уповноваженим з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

До його обов’язків входять координація розшуку зниклих та розв’язання інших пов’язаних з цим питань, відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”.

Станом на 12 липня 2023 року до Єдиного реєстру зниклих безвісти внесли інформацію вже про більш ніж 24 тисячі українців. Про 7 тисяч з них немає жодної інформації. Водночас вдалося знайти 8 тисяч осіб, які були в списку. Внесення особи до реєстру є єдиним підтвердженням того, що людина вважається зниклою безвісти за особливих обставин. Рідні зниклих безвісти отримують витяги.


Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує насильницькі зникнення, затримання та викрадення цивільних осіб на тимчасово окупованих територіях. Якщо ваші рідні зникли або ви маєте побоювання, що їх могли викрасти, напишіть, будь ласка, на нашу електронну адресу es@humanrights.org.ua. Наш представник зв’яжеться з вами. 

Отримана інформація за згодою заявника буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, а також міжнародних організацій для внесення ними інформації до періодичних звітів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, Міжнародного кримінального суду тощо, для документування та подальшого розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні та притягнення винних до відповідальності.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter