Римський статут є інструментом проти безкарності – правозахисники

Дата: 22 Січня 2015
A+ A- Підписатися

Правозахисники знову закликали депутатів ратифікувати Римський статут, який дозволить стати Україні повноправним членом Міжнародного кримінального суду (МКС).

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини.

Голова правління Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук зазначила, що ситуація з ратифікацією документа схожа на ту, яка була рік тому.

“Всі на круглому столі рвуть на грудях вишиванки і говорять: “Так, Україні треба Римський статут. Ми готові його ратифікувати”. Але в кулуарах – інші течії”, – каже правозахисниця.

Вона назвала ратифікацію Римського статуту наднагальним завданням, бо це дозволить притягти до відповідальності винних у злочинах.

“Ми зафіксували страшні кадри влучення снаряду у тролейбусну зупинку, а потім відео з нашим полоненим “кіборгом” на так званому суді. Все, що зараз відбувається – це те, що в Римському статуті називається воєнним злочином, що є грубим порушення Женевських Конвенцій. Норми Конвенції захищають мирних жителів і не дозволяють використовувати житлові населені пункти або людей для військових цілей. Ми маємо чітко розуміти, що окрім Римського статуту в Україні немає інших практичних механізмів впливу на цю ситуацію. Бо Україна не в змозі провести розслідування на підконтрольних бойовиками територіях, не в змозі встановити винних, хто саме із членів терористичних угруповань “ЛНР” та “ДНР” здійснює ці злочини і тим більше притягнути до відповідальності”, – наголошує Олександра Матвійчук.

Вона нагадала, що Римський статут і МКС акцентує увагу не скільки на виконавцях цих злочинів, як на вищих посадових особах, які віддають накази.

“А ми знаємо, в якій країні сидять ці вищі посадові особи. Тому я не побоюсь і скажу, що для нас Римський статут – це чи не єдина можливість притягнути до відповідальності Путіна та його кривавих поплічників”, – наголосила вона.

Олександра Матвійчук нагадала слова представника СБУ на вчорашньому круглому столі, який сказав, що без залучення міжнародних експертів було б дуже важко розслідувати падіння літака Boeing 777 на Донеччині.

Фахівець у галузі міжнародного правосуддя Міжнародної федерації за права людини (FIDH) Мартін Прадель каже, що досвід його організації показує: аби зупинити злочини в майбутньому, треба зупинити безкарність.

“Ви маєте обрати, чи безкарність буде системною чи все таки закінчите її назавжди. Якщо хочете її завершити, вам треба ратифікувати Римський статут. Ми знаємо, як злочини виникають і трапляються. Безкарність призводить до подальшої безкарності”, – зауважив адвокат FIDH Мартін Прадель.

16 січня 2015 року депутати зареєстрували законопроект “Про внесення змін до статті 124 Конституції України (щодо визнання положень Римського статуту)”. У разі його ухвалення Україна зможе звертатись за допомогою в розслідуванні військових злочинів та злочинів проти людяності до міжнародних інстанцій.

Під законопроектом підписались 155 народних депутатів.

У 2000 році Україна підписала Римський статут, однак наступного року Конституційний Суд постановив, що документ не відповідає Конституції України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: