РФ порушила щонайменше три міжнародні правові акти, видворивши українців з окупованих територій – МЗС

Дата: 21 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Міністерство закордонних справ України прокоментувало указ президента Росії Володимира Путіна, який зобовʼязує громадян України залишити окуповані території або “врегулювати своє правове становище” в Росії до 10 вересня. У відомстві наголосили, що цей указ порушує щонайменше три міжнародні правові акти.

Про це повідомив речник МЗС Георгій Тихий під час брифінгу 21 березня.

Він уточнив, що указ Путіна порушує Женевську конвенцію щодо захисту цивільного населення під час війни, зокрема статтю 49, яка забороняє примусове переселення чи депортацію населення з окупованих територій, та статтю 47, що класифікує насильницьке переміщення цивільних як воєнний злочин.

Окрім того, Росія порушує Конвенцію про закони й звичаї війни на суходолі та резолюцію Генеральної асамблеї ООН. Тихий підкреслив, що систематичні депортації українців та переслідування є частиною свідомої політики Росії, спрямованої на геноцид українського народу.

Також посадовець зазначив, що указ є незаконним актом і черговим етапом російської кампанії з дискримінації, переслідування та примусового витіснення громадян України з їхньої землі або примушування їх отримувати статус іноземців.

Нагадаємо, що напередодні президент Росії Володимир Путін підписав указ, у якому міститься вимога до тих громадян України, які не мають “законних підстав перебувати на території РФ”, самостійно залишити Росію та тимчасово окуповані території України до 10 вересня 2025 року або “легалізуватися” там.

З указу також випливає, що “іноземці та особи без громадянства”, які перебувають на ТОТ Донеччини та Луганщини, а також на ТОТ Запорізької та Херсонської областей, повинні пройти медичний огляд для підтвердження відсутності інфекційних захворювань та факту вживання наркотиків.

Окупаційна влада обіцяє, що ті громадяни України, які пройшли дактилоскопію, фотографування та медогляд, не будуть притягнуті до відповідальності за порушення режиму перебування в Росії. 

Раніше ZMINA розповідала, що 2024 року Путін ухвалив указ “Про тимчасові заходи щодо врегулювання правового статусу окремих категорій іноземців та осіб без громадянства в Російській Федерації у зв’язку із застосуванням режиму висилання”, який містить загрози громадянам України на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).

Адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова пояснила, що новий указ Путіна фактично доповнює згаданий вище указ російського правителя. 

“Ці два укази відрізняються тим, що, якщо попередній стосувався усіх іноземців, то сьогоднішній стосується виключно громадян України. Це є продовжуванням “посилення тиску” на наших громадян”, – зазначила правозахисниця. 

Вона додала, що 14 березня Путін ухвалив указ, який обмежив можливість “громадянам недружніх держав” реєструвати майно на ТОТ Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей до 1 січня 2028 року, в разі відсутності “спеціального дозволу”.

Нагадаємо, 25 червня 2024 року Європейський суд з прав людини у своєму рішенні в міждержавній скарзі “Україна проти Росії” (щодо Криму) одноголосно визнав порушення 14 статей Європейської конвенції з прав людини та протоколів до неї. У своєму рішенні суд також наголосив, що Російська Федерація не мала жодних підстав замінювати українське законодавство, українську правову систему в тимчасово окупованому Криму на власну. 

Напередодні начальниця відділу прав громадян на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) Департаменту моніторингу додержання прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України, при Офісі Омбудсмана Тетяна Городенська розповіла, куди звертатися через нав’язані російські паспорти.

Коаліція правозахисних організацій закликала українську владу розробити механізм захисту майнових прав громадян України в окупації.

Раніше юристка-аналітикиня “Донбас SOS” Тая Аврам розповіла, як власникам захистити своє житло в окупації.

У травні 2024 року коаліція правозахисних організацій висловила позицію щодо відібрання окупаційними органами влади РФ майна громадян України.

Раніше радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк попередив росіян, що ті з них, хто придбає нерухомість на ТОТ, зрештою покинуть звільнену територію. Він порадив їм у такому разі вимагати компенсації за втрату майна в Росії.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter