“Репортери без кордонів” звинуватили Meta в постійних діях, які шкодять журналістиці та надійній інформації

Дата: 14 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Міжнародна організація “Репортери без кордонів” (RSF) заявила, що протягом останнього десятиліття Meta обмежувала доступ до надійної інформації, створюючи технічну, економічну та політичну структуру, яка перешкоджає розвитку якісної журналістики.

Відповідну заяву організація опублікувала на своєму сайті.

Фото: Bazilik Media

Так, RSF зазначила, що компанія Meta систематично діяла в напрямку маргіналізації професійної інформації на своїх платформах і це стало ще очевиднішим останніми роками, коли така політика почала безпосередньо загрожувати праву громадськості на доступ до достовірної інформації в інтернеті.

Нещодавні заяви Марка Цукерберга, у яких той назвав журналістику та перевірку фактів “упередженими”, є лише кульмінацією тривалої кампанії проти журналістів у фейсбуці. На кожну обіцянку Meta підтримати демократичні принципи приходили рішення, які систематично витісняли журналістику з її платформ. Генеральний директор RSF Тібо Бруттен вважає, що ця політика є не лише загрозою для медіа, а також ставить під загрозу право громадськості на достовірну інформацію та баланс, необхідний для демократичної стабільності.

Організація навела кілька ключових кроків, які Meta зробила для обмеження діяльності медіа та поширення достовірної інформації. Серед них зміни в алгоритмах фейсбуку, які почали просувати контент від користувачів замість медіа, зміни в політиці видимості контенту, що створювали перевагу для особистих коментарів над професійною інформацією.

Крім того, після посилення політики у 2018 році кількість дезінформації у фейсбуці значно зросла, і лише після критики платформи там запустили програми перевірки фактів. Пізніше Meta ще більше обмежила видимість медіа, що призвело до значного зниження трафіку на медіа-сайти.

У 2021 році Фейсбук погрожував уряду Австралії, коли країна намагалась ухвалити закон, що змусить соцмережі компенсувати медіа за дохід від реклами. У 2023 році Meta заборонила доступ до медіа в Канаді через подібний закон і продовжила обмеження в інших країнах, таких як Велика Британія, Франція та Німеччина, де скасували вкладку Facebook News. Крім того, у 2024 році компанія закрила доступ до інструмента Facebook CrowdTangle, замінивши його на Content Library, що не задовольняє аналітиків.

А вже 2025 року Марк Цукерберг оголосив, що припиняє співпрацю з фактчекерами в США, звинувативши медіа в надмірній цензурі, і замінив їх на систему, засновану на “Записках спільноти” на платформі X Ілона Маска. Цукерберг також заявив, що перегляне стратегію модерування політичного контенту, послабивши умови щодо чутливих тем, таких як імміграція. “Репортери без кордонів” підсумували, що такими діями Цукерберг посилює інформаційний хаос на своїх платформах.

Нагадаємо, що на початку січня Цукерберг оголосив про зміни в підходах компанії до регулювання соціальних мереж, які мають відбутися в наступні два місяці. За його словами, зміни принесуть більше свободи слова, нові інструменти модерації та персоналізації контенту. Мета компанії – мінімізувати надмірне втручання у свободу слова та спростити процеси управління контентом.

Водночас нові правила Meta щодо мови ненависті дозволяють користувачам називати ЛГБТІК-людей “психічно хворими”. Крім того, більше не заборонено використовувати термін “воно” щодо трансгендерних чи небінарних осіб, заперечувати існування таких понять, як “транслюдина” або “гей”, а також порівнювати жінок із “предметами домашнього вжитку або майном”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter