Радниця з гендерних питань ЗСУ розповіла про перший випадок покарання за домагання, але розкритикувала розголос цього в медіа

Дата: 26 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Радниця з гендерних питань ЗСУ Оксана Григор’єва повідомила, що чоловіка, який домагався військової медикині Оксани, покарали. Раніше цю історію активно висвітлювати українські медіа, утім посадовиця такий підхід не вітає.

Про це вона заявила під час форуму “Гендерна рівність в обороні шляхом справедливості та людської гідності”, пише “Слідство. Інфо”.

Фото: Жіночий ветеранський рух

Григор’єва розповіла, що зв’язалася з потерпілою після того, як вона звернулася на гарячу лінію Міноборони, і ініціювала розслідування. Оксана заявила, що під час поїздки на полігон чоловік почав домагатися її, а фрагменти їхнього діалогу вона змогла записати на відео. Після цього він самовільно покинув частину, і його оголосили в розшук.

Посадовиця розкритикувала публічне висвітлення цієї справи, оскільки російські пабліки використали відео з розповіддю військової. 

З погляду інформаційної гігієни це було неправильно, я журналістам про це говорила. Але з точки цього кейсу я вдячна журналістам, що вони висвітлили цю неприємну історію публічно”, – зазначила вона.

Максимальне покарання за сексуальне домагання в Збройних силах України, за словами Григорʼєвої, – це сувора догана. Крім того, з її ініціативи кривдника скерували на бойове завдання на покровському напрямку, а Оксану перевели до іншої частини.

Тим часом голова громадської організації “Жіночий ветеранський рух” Катерина Приймак зазначила, що журналістський матеріал допоміг повернути тему домагань в армії до громадського обговорення. 

Після виходу матеріалу до редакції “Слідства.Інфо” звернулися щонайменше чотири військовослужбовиці, які зіткнулися з домаганнями в армії. Однак їхні історії не оприлюднили через відсутність достатніх доказів. Натомість ці жінки звернулися по допомогу до правозахисників та юристів. На сьогодні жодна судова справа про домагання не дійшла до завершення з покаранням винних.

Журналістка “Слідства.Інфо” Каріна Бугайченко вважає, що такі люди, як Оксана, заслуговують на краще ставлення та повагу, а журналісти повинні мати можливість розповідати про те, що відбувається в армії, попри зауваження, мовляв, це “не на часі, поговоримо після перемоги”. За її словами, це свідчить про те, що люди більше довіряють журналістам, ніж гарячій лінії Міноборони.

Раніше ZMINA писала, що в Україні розробили онлайн-курс “Рівність жінок і чоловіків у Збройних силах України: політика і практика”. Курс призначений для радників з гендерних питань у ЗСУ, командирів, офіцерів усіх ланок управління, співробітників уповноважених підрозділів з гендерних питань МОУ та ЗСУ, слухачів вищих навчальних закладів.

Також ZMINA повідомляла, що у Верховній Раді розглядають низку законопроєктів щодо гендерної рівності у війську та захисту від дискримінації. Зокрема, законопроєкт № 13037 передбачає зміни до Дисциплінарного статуту Збройних cил України щодо протидії дискримінації та сексуальним домаганням.

Військовослужбовці, які стикаються з гендерно зумовленим насильством чи домаганнями, можуть звертатися до військової омбудсманки. У таких випадках передбачено реагування впродовж 15 хвилин. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter