У світі зростає кількість стратегічних позовів проти участі громадськості

Дата: 28 Березня 2021
A+ A- Підписатися

Більше сотні неурядових організацій та громадських активістів закликали Раду Європи вжити заходів щодо боротьби зі збільшенням кількості стратегічних позовів проти участі громадськості (SLAPP) у всьому світі.

Про це йдеться на сайті Європейського центру преси та свободи медіа (ECPMF). 

Фото: Council of Europe

SLAPP (Strategic lawsuit against public participation) є особливою формою переслідування, яка все частіше застосовується проти журналістів та інших осіб, які беруть участь у захисті суспільних інтересів. Це безпідставні або перебільшені позови, ініційовані державними органами, бізнес-корпораціями чи впливовими особами проти слабших сторін, які висловлюють критику або розповсюджують незручні для позивачів повідомлення з питань, що становлять суспільний інтерес. Їх мета – цензурувати, залякувати критиків, обтяжуючи їх витратами на юридичний захист, поки вони не відмовляться від своєї позиції.

Для типового SLAPP характерно те, що позивач не очікує отримати перемогу в судовому процесі, головна мета – примусити відповідачів відмовитися від критичних зауважень.

Неурядові організації, серед яких Європейський центр преси та свободи медіа (ECPMF), британська недержавна організація “Індекс цензури” (Index on Censorship), а також Greenpeace EU, заявляють про збільшення об’єму доказів щодо зростання SLAPP на усьому континенті. 

Євросоюз розуміє цю проблему та вивчає можливості її вирішення, однак наразі не існує спеціальних європейських стандартів у царині захисту прав людини, якими б ЄС міг керуватися під час запобігання та боротьби зі SLAPP. Стратегічні позови проти участі громадськості також являються проблемою і для тих держав, які не є членами Європейського Союзу.

Рада Європи вже висловилася проти SLAPP, у контексті таких питань, як наклеп. Її заяви складаються із коротких посилань, на вже наявні документи. Однак, поки не існує цілісного набору керівних принципів щодо того, як національне законодавство має попереджати стратегічні позови проти участі громадськості.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) кілька разів опосередковано розглядав це питання. Усі справи вказують на те, що відповідно до Європейської Конвенції з прав людини, уряди країн повинні стримувати SLAPP і підтримувати тих, проти кого подібні позови спрямовані. 

Але попри зростання кількості стратегічних позовів проти участі громадськості, в Європі не існує конкретних законів, що забороняють SLAPP, а гарантії проти процедурних зловживань часто обмежені.

Рада Європи повинна усунути цю прогалину і направити своїх членів для забезпечення повного і послідовного застосування принципів, висунутих ЄСПЛ. З огляду на масштаб і характер проблеми, громадські активісти закликають Раду Європи діяти якомога швидше. Необхідно створити окремі рекомендації та ініціативи щодо захисту журналістів і громадянського суспільства від стратегічних позовів проти участі громадськості та припинення їх на ранній стадії. А також покарання тих, хто використовує SLAPP або погрожує зробити це”, – йдеться у заяві на сайті Європейського центру преси та свободи медіа. 

Ці рекомендації матимуть величезне значення для позитивного впливу на закони та політику в країнах-членах Ради Європи, а також на формування законодавства ЄС проти SLAPP.

Фотографія обкладинки: Council of Europe 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: